Kobiety coraz częściej rezygnują z karmienia piersią. Z szeregu przeprowadzonych badań wynika, że przyczyna takiego stanu rzeczy leży u podstaw. Czyli braku wiedzy na temat właściwości zdrowotnych pokarmu naturalnego oraz niedostatecznego wsparcia ze strony specjalistów od laktacji. Młode matki zamiast próbować uporać się z trudnościami, jakie pojawiają się w trakcie karmienia piersią, bardzo szybko się zniechęcają i po prostu z niego rezygnują.
Dlaczego porzucamy karmienie piersią?
Większość zapytanych kobiet podaje następujące przyczyny: brak wystarczającej ilości pokarmu, konieczność powrotu do pracy, zbyt długi czas karmienia, ból sutków, dziecko nie chce ssać piersi, trudności z odpowiednim przystawieniem dziecka do piersi, a na samym końcu problemy zdrowotne.
Czy na pewno powyższe preteksty są wystarczające, żeby pozbawiać dziecko najlepszego na świecie pokarmu? Uważam, że nie. Należy więc poszukać takich rozwiązań, które pozwolą jak najdłużej kontynuować karmienie piersią i dodatkowo czerpać z tego radość. Również w moim wcześniejszym artykule możecie przeczytać o plusach i minusach karmienia piersią oraz sztucznym pokarmem.
Oto kilka praktycznych wskazówek, jak radzić sobie z niedogodnościami w trakcie karmienia.
Niewystarczająca ilość pokarmu u matki
W sytuacji mniejszej ilości pokarmu warto sięgnąć po różne suplementy diety, które wspomagają i wywołują laktację. Na rynku dostępne są one zarówno w postaci tabletek jak i herbatek ziołowych. Dobrze wpływają nie tylko na organizm matki, ale również zapobiegają kolkom i wzdęciom u dziecka. Ważne jest także, żeby zadbać o prawidłową dietę, bogatą w witaminy, wapń, białko i minerały oraz pić co najmniej dwa litry płynów na dobę. Bardzo pomocne w pobudzeniu laktacji jest częste karmienie dziecka, a także odciąganie mleka pomiędzy karmieniami. Uwaga! Nie rezygnujmy z karmienia nocnego. Ono również wspomaga wydzielanie pokarmu.
Konieczność szybkiego powrotu do pracy a karmienie
A jak pogodzić powrót do pracy z karmieniem? Na to również jest sposób. Nie bójmy się korzystać z laktatorów i odciągnijmy mleko dla dziecka - na czas kiedy nie będzie nas w pobliżu. Oferta tego typu urządzeń jest bardzo szeroka i różnorodna. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim jakością materiału, lekkością, łatwością użycia i transportu.
Jeżeli będziemy korzystać z laktatora tylko okazjonalnie, np.: w czasie podróży - doskonale do tego nada się wersja ręczna. Natomiast kobietom bardzo aktywnym, które często i długo będą przebywać z dala od dziecka, polecam laktatory mechaniczne. Dokonując zakupu warto upewnić się, czy wśród akcesoriów znajdują się pojemniki, butelki lub woreczki do przechowywania pokarmu. Dzięki nim mleko nie utraci swoich właściwości odżywczych.
Problemy z prawidłowym przystawieniem dziecka do piersi
Kolejna sytuacja to trudności w przystawieniu dziecka do piersi. Dziecko nie chce ssać, bądź pije niewłaściwie, powodując ogromny ból u matki. W tym przypadku należy zweryfikować, czy właściwie tę czynność wykonujemy. Przede wszystkim trzeba wybrać wygodną dla siebie pozycję. Taką, która w dłuższym okresie czasu nie będzie powodowała bólu pleców, rąk czy cierpnięcia nóg.
Następnie zastanówmy się, czy prawidłowo układamy dziecko. Brzuszek maleństwa powinien przylegać do ciała matki, głowa, kręgosłup i pośladki dziecka muszą znajdować się w linii prostej, przy ssaniu maleństwo nie może odchylać się w tył, a pierś matki nie może zatykać dziecku nosa. W dalszej kolejności sprawdźmy, czy dziecko prawidłowo chwyta pierś. Pamiętajmy, że powinno ssać pierś, a nie samą brodawkę.
I ostatnia ważna sprawa to naprzemienne karmienie raz jedną, raz drugą piersią. Ale tutaj uwaga! Karmimy jedną piersią tak długo, dopóki niemowlę jej całkowicie nie opróżni, a dopiero później zmieniamy na drugą. Jest to bardzo istotne, ponieważ mleko w trakcie karmienia zmienia swój skład. W początkowej fazie jest niemal przezroczyste i zawiera więcej wody i cukru, a w kolejnej staje się bardziej gęste i bogatsze w tłuszcze oraz białka.
Problemy podczas karmienia piersią były, są i będą zawsze. Nie należą one do błahych, a bywają bardzo uciążliwe. Ważne jest jednak, żeby tak łatwo się nie poddawać i szukać wszelkich sposobów na ich rozwikłanie. Jeżeli planujemy rodzicielstwo - warto zdobywać wiedzę na temat laktacji sięgając po fachową literaturę oraz korzystając z wiedzy specjalistów, takich jak położna czy lekarz ginekolog.