W każdym momencie naszego życia skóra narażona jest na różnorakie uszkodzenia, rozcięcia, otarcia, oparzenia oraz zmiany pochorobowe. Niektóre urazy pozostawiają po sobie trwały ślad w postaci blizn. Najbardziej przykre i wstydliwe, szczególnie dla pań, są blizny występujące w obrębie twarzy. Dlatego, dla lepszego samopoczucia, proponuję jak najszybciej, wdrożyć kuracje lecznicze.
Dlaczego tworzą się blizny?
Mówiąc najprościej, blizny powstają w wyniku uszkodzenia skóry. Pochodzenie ich może być następstwem zabiegów chirurgicznych, cesarskiego cięcia, poparzenia, skaleczenia zakończonego szyciem, amputacji kończyn, ale także śladem po trądziku, ospie lub odrze. Blizny mają różne barwy i formy. Mogą być białe tzw. blizny odbarwione, czerwone lub brązowe, wypukłe, wklęsłe, o nierównej strukturze lub w kształcie cienkiej linii. Niektórym z nich towarzyszy ból, swędzenie oraz uczucie ciągnięcia.
Leczenie blizn należy rozpocząć dopiero po całkowitym zagojeniu się ran. Obecnie stosowane metody umożliwiają całkowitą lub częściową niwelację blizn nawet po kilkudziesięciu latach od daty ich powstania! Podstawową kurację stanowią preparaty do smarowania. Nakładamy wówczas żel lub krem na blizny oraz delikatnie wklepujemy i masujemy. Tę czynność powtarzamy kilka razy dziennie. Nie należy się zniechęcać, ponieważ efekty mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach.
Laser frakcyjny – rewolucyjna technika redukcji blizn
Działanie lasera frakcyjnego ma bardzo spektakularne rezultaty. Znaczną poprawę widać niekiedy już po pierwszym zabiegu. Stymuluje skórę przywracając jej jędrność i zdrowy koloryt, redukuje drobne zmarszczki oraz spłyca i wygładza głębokie blizny każdego pochodzenia.
Leczenie polega na ,,dziurkowaniu skóry’’ tysiącem mikrokraterów, pozostawiając między nimi siatkę nieuszkodzonej tkanki. Od tych nieuszkodzonych stref rozpoczyna się gwałtowny proces gojenia, w trakcie którego następuje intensywna regeneracja skóry. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ jest poprzedzony nałożeniem kremu znieczulającego.
Istnieją jednak przeciwskazania do jego stosowania dla kobiet w ciąży, karmiących piersią, w czasie stanów zapalnych skóry oraz dla osób zażywających określone leki. Dlatego przed rozpoczęciem terapii koniecznie należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Sposoby na uniknięcie blizn potrądzikowych
Przebarwienia i blizny potrądzikowe tzw. zanikowe powstają, ponieważ często trądzikowi towarzyszą stany zapalne i zmiany ropne. Chcąc im zapobiec należy bardzo dbać o właściwą pielęgnację cery.
Codzienna higiena powinna polegać między innymi na przemywaniu twarzy wodą, kilka razy dziennie, z dodatkiem kostki dermatologicznej – nie wolno używać mydła. Następnie należy osuszać twarz, poprzez delikatne przykładanie miękkiego ręcznika – w żadnym wypadku nie pocieramy! Konieczne jest stosowanie kremów nawilżających – beztłuszczowych. Należy pamiętać o tym, żeby bezwzględnie unikać kosmetyków zawierających alkohol, związki zapachowe oraz fotouczulające. W okresie letnim warto korzystać z chusteczek oczyszczających, które skutecznie usuwają pot i gromadzące się na skórze, w trakcie dnia, zanieczyszczenia.
Bardzo pomocne jest również systematyczne złuszczanie skóry. Można do tego wykorzystać, po konsultacji z lekarzem, peeling dermatologiczny na bazie owoców oraz poddać się zabiegowi mikrodermabrazji. Wykonywany jest on w gabinetach kosmetycznych i polega na mechanicznym usuwaniu warstwy rogowej naskórka. Przyczynia się on, do tworzenia nowych, pełnowartościowych komórek, które zastępują uszkodzone.
Istotne znaczenie ma również odpowiednia dieta. Powinna być bogata w witaminy oraz uboga w ostre i pikantne potrawy.
Zawsze staramy się dobrze wyglądać. Zadbana cera, pozbawiona przebarwień i niepotrzebnych blizn, szczególnie dodaje nam uroku i świeżości. Dlatego, zamiast dodatkowej warstwy makijażu, polecam wykorzystanie wszystkich możliwych środków przywracających dobrą kondycję i zdrowie skóry.