Soczewki kontaktowe mają wiele zalet, a ich ceny są obecnie tak niskie, że każdy może sobie na nie pozwolić. Przeczytaj o tym, jakie soczewki wybrać, poznaj ich zalety oraz ewentualne zagrożenia.
Rodzaje soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe to soczewki, które wkłada się na rogówkę oka. Ich zadaniem jest przede wszystkim korygowanie wad wzroku. Na rynku dostępne są również soczewki kosmetyczne – zmieniające kolor oka, dające efekt kociego oka itp.
W naszym kraju używa się przede wszystkim miękkich soczewek kontaktowych, które mają konsystencję żelową (najlepsza jest hydrożelowo-silikonowa) i są mocno uwodnione, dzięki czemu nie podrażniają gałki ocznej.
Soczewki kontaktowe dzielą się ponadto na soczewki sferyczne (korygują wadę sferyczną), toryczne (idealne dla astygmatyzmu) oraz soczewki multifokalne, czyli takie, które korygują widzenie zarówno bliży i dali (mają kilka krzywizn sferycznych). Wśród tych soczewek wyróżnia się także soczewki do noszenia jednodniowego, dwutygodniowego, miesięcznego, kwartalnego czy nawet rocznego. Niektóre z nich można nosić całą dobę bez konieczności wyjmowania.
Jak dobrać soczewki kontaktowe?
Pierwsze soczewki kontaktowe należy wybrać z lekarzem okulistą, który musi przeprowadzić niezbędne badania, aby określić rodzaj i rozmiar potrzebnej soczewki oraz wykluczyć ewentualne schorzenia będące przeciwwskazaniami do noszenia soczewek kontaktowych. Wśród badań, jakie wykonuje okulista, powinno być między innymi sprawdzenie przedniego odcinka oka, pomiar krzywizny rogówki, sprawdzenie ostrości wzorku, zbadanie refrakcji oka czy ocena wydzielania łez.
Na tej podstawie lekarz wybierze najlepsze soczewki dla Ciebie, a Ty będziesz miał dwa tygodnie na ich testowanie. Po tym czasie konieczne jest kolejne badanie, które sprawdzi tolerancję oka na soczewkę. Jeśli wynik okaże się pomyślny, możesz nosić soczewki i kupować je samodzielnie.
Zalety soczewek kontaktowych
Powodów, dla których warto nosić soczewki kontaktowe, jest naprawdę wiele. Na pierwszym miejscu liczy się z pewnością wygoda – nieskrępowanie w trakcie uprawiania sportu (nawet pływanie na basenie), wyjazdów czy chociażby możliwość zakładania okularów przeciwsłonecznych oraz okularów do oglądania filmów 3D (w przypadku okularów korekcyjnych nie ma na to szansy). Soczewki nie parują i nie przeszkadzają na imprezach. Trudno je zgubić, a najnowocześniejsze soczewki jednodniowe nie wymagają nawet żadnej pielęgnacji z naszej strony.
Ponadto soczewki są doskonałym rozwiązaniem dla osób o znacznej różnicy wady wzroku – w takiej sytuacji może wystarczyć jedna soczewka do słabszego oka.
Należy jednak zwrócić uwagę, że stosowanie soczewek może wiązać się z pewnymi zagrożeniami. Może powodować przede wszystkim zespół suchego oka czy zapalnie oka spowodowane złą pielęgnacją soczewek. W związku z tym nieodzowne są odpowiednie krople do oczu dla osób noszących soczewki oraz właściwe dbanie o samą soczewkę (mycie, zdejmowanie soczewek zgodne z zaleceniami producenta, niedotykanie soczewek brudną ręką).