Protezy zębowe do niedawna były trudnym tematem i kojarzyły się z mało estetyczną szczęką w szklance… na szczęście te czasy mamy już za sobą, a nowoczesne rozwiązania, materiały i technologie pozwalają się cieszyć pięknym uśmiechem w każdym wieku i sytuacji.
Protezy zębowe ruchome
Protezy ruchome są protezami starszego typu, ponieważ wymagają wiele pracy i dokładności, aby służyły długo i właściwie. Przede wszystkim należy codzienne je wyjmować i czyścić specjalnymi środkami do protez, a także przechowywać w roztworze. Protezę taką należy umieszczać w szczęce przy pomocy kleju każdego dnia, a z wiekiem może stać się to wyjątkowo trudne (zanikają kości i dziąsła, do których powinna być przytwierdzona). Są one także na tyle duże, że nie czuć przez nie smaku, co powoduje duży dyskomfort w użytkowaniu.
Niektórzy mogą mieć ogromne problemy z przyzwyczajeniem się do noszenia protezy ruchomej. Początkowo trudno nawet wyraźnie mówić, jeść normalnie, dopiero z czasem można przyzwyczaić się i normalnie żyć.
Niewątpliwą zaletą protez ruchomych jest ich niska cena początkowa (przy zakupie), a także łatwa dostępność w każdym gabinecie stomatologicznym. Pewnie to właśnie wpływa na ich popularność w naszym kraju. Wśród protez ruchomych wymienia się między innymi protezy nakładkowe, szkieletowe, bezklamrowe i klamrowe, całkowite protezy osiadające oraz protezy częściowe.
Protezy stałe do zębów
Nowocześniejszym rozwiązaniem są protezy stałe do zębów, które świetnie imitują prawdziwe zęby. Buduje się je na implantach, dzięki czemu wyglądają bardzo naturalnie, jedzenie nie dostaje się pod protezę, a ponadto mogą być używane latami (w przeciwieństwie do protez ruchomych, które szybko się odkształcają). Dzięki stałej protezie unika się wrażenia ciała obcego w ustach, problemów z mową czy zapadania się policzków.
Protezy stałe mają wiele możliwości, a najpopularniejsze z nich to korony, korony częściowe, wkłady koronowe, wkłady koronowo-korzeniowe, mosty, mosty adhezyjne oraz licówki.
Protezy ruchome czy stałe?
Protezy powinny być dobierane indywidualnie i nie zawsze elementem najważniejszym powinna być cena. Uważa się, że protezy ruchome są tańsze niż stałe, ale prawda jest taka, że te pierwsze tańsze są przy pierwszej inwestycji, natomiast jeśli doliczmy zakup specjalistycznych środków do pielęgnacji protez, kleju oraz specjalnej szczoteczki, taniej jest jednorazowo zainwestować w stałe implanty. A jak bardzo są one wygodne!
Nie każdemu można założyć jednak protezy stałe. Muszą one być przytwierdzone do stałych zębów, co generuje problemy w przypadku osób starszych, które już ich nie mają. Wtedy proces zakładania protezy stałej jest nieco trudniejszy poprzez konieczność nadbudowania podstawy. A czasem nawet niemożliwy do wykonania.