Przypadłość nietrzymania moczu ze względu na szeroki zasięg stała się już problemem społecznym. Jednak gorszy od samej choroby jest jej negatywny wpływ na psychikę osób na nią cierpiących. Zażenowanie i wstyd jakie towarzyszą chorym powodują, że często odcinają się od rodziny i zrywają wszelkie kontakty towarzyskie. Jak temu zaradzić?
Kogo dotyczy problem nietrzymania moczu?
Nietrzymanie moczu dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn, w różnym przedziale wiekowym. To nie jest - wbrew potocznej opinii - objaw starzenia, ale niewłaściwe działanie dróg moczowych (pęcherza, zwieracza czy cewki moczowej).
Do najczęstszych powodów występowania tego schorzenia można zaliczyć: infekcje układu moczowego, obniżenie pęcherza, choroby neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane, udar, choroba Parkinsona), otyłość, skłonność do zaparć, kamicę nerkową, osłabienie cewki moczowej lub menopauzę. Może też być skutkiem operacji ginekologicznych i odbytych porodów.
Co możemy sami dla siebie zrobić w przypadku pojawienia się nietrzymania moczu?
Przede wszystkim potraktujmy to schorzenie jako kolejne wyzwanie dla nas, a nie jak tragedię życiową. Każdego dnia rozwiązujemy masę problemów na płaszczyźnie zawodowej, społecznej czy kulturowej. A jak pojawia się taka choroba, to często poddajemy się i izolujemy od świata. Zamiast siedzieć w domu proponuję poszukać rozwiązań, które sprawią, że pozbędziemy się dolegliwości lub stanie się ona mniej dokuczliwa.
Zacznijmy od wizyty u specjalisty (urologa lub ginekologa). Dowiemy się co jest przyczyną naszej choroby i czy nasze schorzenie można wyleczyć operacyjnie lub farmakologicznie. Zapewne część osób po zakończeniu terapii na zawsze pożegna się z problemem nietrzymania moczu.
Następnie wprowadźmy do naszego stylu życia poniższe działania zachowawcze.
Zmiana diety. Przygotowujmy potrawy lekkostrawne i bogate w błonnik. Warto urozmaicić je warzywami i koktajlami owocowymi. Spożywajmy posiłki, oczywiście w miarę możliwości, o stałych godzinach. Dodatkowo, wypijajmy min. 2 litry płynów dziennie, unikając wszelkich napojów słodzonych i gazowanych.
Aktywny tryb życia. Ruch, w przypadku tej choroby, jest niemal cudotwórczy. W dużym stopniu wpływa na poprawę kondycji organów odpowiadających za nietrzymanie moczu. Zadbajmy więc o codzienną porcję wysiłku fizycznego. Doskonale nada się do tego, szczególnie w nadchodzącym okresie zimowym, rowerek stacjonarny. Skutecznie wzmocni mięśnie nóg i okolic podbrzusza, a do tego spali zbędne kalorie.
Ćwiczenia wzmacniające mięśnie miednicy. Po konsultacji z lekarzem możemy również rozpocząć ćwiczenia wzmacniające brzuch i mięśnie Kegla. Polegają one na napinaniu i rozluźniani mięśni okolic pochwy i krocza. Efekty ćwiczeń mogą być zaskakujące, jeżeli będziemy je wykonywać konsekwentnie.
Unikanie wstrzymywania moczu. Powstrzymywanie oddawania moczu sprzyja licznym infekcjom dróg moczowych, które mogą powodować lub nasilać nasze schorzenie. Dlatego też planujmy swoje wyjścia w taki sposób, żeby w pobliżu zawsze znajdowała się toaleta.
Suplementy diety. Wzbogaćmy naszą codzienną dietę w suplementy, które korzystnie wpływają na pracę mięśni układu moczowego. Dzięki nim choroba będzie dla nas mniej uciążliwa i poczujemy się znacznie lepiej.
Całkowita rezygnacja z alkoholu i papierosów. Ten punkt nie powinien wymagać tłumaczeń – im zdrowszy będzie nasz organizm i mniej obciążony używkami, tym szybciej zwalczy wszelkie infekcje lub choroby.
Rewolucyjne produkty higieniczne dla osób z dolegliwością nietrzymania moczu
Obecnie na rynku dostępna jest szeroka i zróżnicowana gama produktów higienicznych, dedykowanych osobom mających tę kłopotliwą przypadłość. Należą do nich majtki specjalnego przeznaczenia, wkładki urologiczne oraz podpaski. Wszystkie artykuły dostępne są w wersji przeznaczonej dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Nie tylko doskonale wchłaniają wilgoć, ale również redukują nieprzyjemny zapach i mają właściwości antybakteryjne. Wykonane są z oddychających materiałów, a anatomiczny kształt sprawia, że doskonale dopasowują się do ciała. Te wyjątkowe wyroby sprawiają, że życie staje się łatwiejsze i dużo bardziej komfortowe.
Puenta może być tylko taka. Użyjmy wszystkich dostępnych na rynku medykamentów, zaopatrzmy się w środki higieniczne i ruszajmy na podbój świata!