Rozpoczął się kolejny rok naszego życia. Pusta książka, którą zapełnimy naszymi marzeniami, planami i postanowieniami. A pod koniec roku podsumujemy, co z tego wszystkiego udało nam się zrealizować. Jak postępować, żeby kolejny już raz nie skończyło się tylko i wyłącznie na dobrych chęciach, a coroczne marzenie o szczupłej sylwetce znowu nie poszło w zapomnienie?
Jak planować, żeby skutecznie zrealizować postanowienia?
Podstawowym błędem jaki popełniamy, głównie na początku roku, jest zbyt duża liczba rzeczy, które zamierzamy wykonać. Na dzień dobry zakładamy, że zmienimy pracę i będziemy w końcu lepiej zarabiać, schudniemy, rzucimy palenie, pojedziemy na wymarzoną wycieczkę, znajdziemy tego jedynego partnera i będziemy wiecznie szczęśliwi. Można by wymieniać bez końca. Ale nie oszukujmy się. Jeżeli do tej pory nic z tego nie udało nam się wykonać, to na 100 procent nie zrobimy tego wszystkiego w jednym roku! Nie dość, że żadne postanowienie nie wejdzie w życie, to jeszcze pozostanie żal i frustracja - jacy to jesteśmy beznadziejni i nic nam nie wychodzi.
Warto więc wybrać - na początek - tę jedną rzecz, na której nam najbardziej zależy i która sprawi, że nie tylko będziemy z siebie bardziej zadowoleni, ale i jakość życia nam się poprawi.
Postanowienie - schudniemy!
Jeżeli takie postanowienie przyjęliśmy, to zastanówmy się jak je zrealizować. Dobrze wiemy, że nie jest to prosta sprawa. Przede wszystkim należy zweryfikować swoje przyzwyczajenia żywieniowe oraz styl życia. Może okazać się, że tak naprawdę nie potrzebujemy żadnej ‘’cudownej’’ diety. Wystarczy tylko lekko zmodyfikować swoje menu, wprowadzić do codziennych zajęć więcej ruchu oraz sięgnąć po suplementy wspomagające odchudzanie. Wachlarz preparatów jest bardzo szeroki i zróżnicowany, dlatego też bez problemu można wybrać coś konkretnie pod nasze indywidualne potrzeby.
Jeżeli okaże się jednak, że mimo zdrowego odżywiania nadal mamy problem z nadmiarem kilogramów, polecam wykonanie podstawowych badań krwi i moczu oraz konsultację u dietetyka. Często przyczyną otyłości są różnego rodzaju choroby, które powodują niewłaściwą przemianę materii. Należą do nich między innymi: niedoczynność tarczycy, choroby trzustki oraz zaburzenia hormonalne.
Wybieramy dietę
Gazety i portale internetowe pełne są wspaniałych diet, które w mgnieniu oka mają sprawić, że będziemy zgrabni i szczupli: dieta Dukana, Kopenhaska, OXY, Andersona, Kwaśniewskiego, dieta 1000 kalorii itp. Zasady kilku z nich przybliżę Państwu w następnym artykule. Ale uwaga - nie każda, nawet najbardziej popularna dieta, sprawdzi się w przypadku naszego organizmu. Dlatego też nie wolno się załamywać kiedy widzimy, że nasza koleżanka - stosująca tę samą kurację - ma już parę kilo mniej, a my stoimy w miejscu. Należy wówczas odczekać jakiś czas i spróbować innej diety.
Podejmując decyzję o odchudzaniu trzeba jednak pamiętać, że jest to proces ciągły i długotrwały. Kilka dni lub tygodni wyrzeczeń nie zapewni nam dożywotnio wspaniałej sylwetki. Żeby nie dopuścić do efektu ,,jojo’’ - będziemy musieli diametralnie zmienić swoje codzienne nawyki żywieniowe. Często związane to będzie także z całkowitą rezygnacją z ulubionych potraw, owoców i łakoci.
Uważam, że warto i należy podejmować próby zmiany swojego życia. Nie tylko na początku roku, ale w każdym momencie jego trwania. Pozbycie się nadwagi należy do tych postanowień, które powinno się zrealizować jak najszybciej. Szczupła figura, to nie tylko świetny wygląd, dobre zdrowie i lepsza kondycja fizyczna. To także pewność siebie i większe poczucie własnej wartości.