Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że jedzenie po 23.00 nie wyjdzie Ci na zdrowie. Jednak to nie wszystko! Dla zachowania zdrowia i zgrabnej sylwetki ma znaczenie także to, co jesz o wybranych porach. Odkryj z nami najlepsze pory dnia na jedzenie węglowodanów, białek i tłuszczów. Jeśli czekolada, to tylko z rana!
Pierwszy posiłek i drugie śniadanie
Śniadanie powinniśmy zjeść maksymalnie do 30 minut od przebudzenia, aby pobudzić nasz układ trawienny, a także związane z nim funkcjonowanie mózgu. Poranny posiłek zjedzony maksymalnie do godziny 10.00 zapobiegnie napadom głodu oraz przemęczenia w ciągu dnia. Dobrze jednak poprzedzić go szklanką przegotowanej wody – sauté bądź z cytryną i miodem. Pierwszy posiłek to najlepszy czas na zjedzenie produktów wysoko węglowodanowych oraz białkowych, które na dłużej zatrzymają uczucie sytości. Organizm musi mieć czas na strawienie węglowodanów, więc najlepiej postawić na nie rano.
Przed południem możesz więc niemalże bezkarnie jeść czekoladę, słodycze i owoce. Kanapka z białego pieczywa z dżemem to synonim węglowodanowego śniadania. Pamiętaj jednak, że jeśli się odchudzasz, lepiej wybrać węglowodany wartościowe, które znajdziesz w pełnoziarnistych produktach, płatkach owsianych oraz zbożach. Postaw też na owoce, które zjedzone rano, nie będą pododawały wzdęć i uczucia przelewania się w żołądku.
Co jeść na obiad?
Po kilku godzinach intensywnego funkcjonowania organizm potrzebuje wzmocnienia. Jeśli nadal jesteś w pracy i nie możesz jeszcze zjeść pełnowartościowego obiadu, południe to najlepsza pora na orzechy – tłuste, a jednocześnie białkowe dostarczają mnóstwo energii, ale są stosunkowo łatwostrawne (w porównaniu do owoców czy słodyczy). Jeśli nie możesz się oprzeć i potrzebujesz czegoś słodkiego, niech będzie to lekka przekąska owocowa – małe jabłko, kilka truskawek czy garść winogron. Zawierają dużo błonnika i przeciwutleniaczy, dzięki czemu korzystanie wpłyną na nasze zdrowie.
W czasie obiadu powinniśmy dostarczyć organowi nieco białka (zwierzęcego bądź roślinnego), węglowodanów (najlepiej z warzyw) oraz małe ilości tłuszczów. Posiłek powinien być odpowiednio zbilansowany, ponieważ właśnie w porze obiadowej organizm jest w stanie wyciągnąć z niego najwięcej wartości odżywczych, witamin i minerałów oraz energii.
Zdrowa kolacja
Z ilością jedzenia na kolację nie można przesadzać, bo spanie z pełnym żołądkiem może skończyć się bezsennością, zmęczeniem i zaburzeniami trawienia. Kolacja powinna być lekka, więc najlepsze wyjście to sałatka warzywna, warzywa na przygotowane na parze, ewentualnie twarożek lub grillowana pierś z kurczaka. Absolutnie wykluczone są węglowodany, gdyż jest w 100-procentach pewne, że odłożą się w postaci nadprogramowych kilogramów. Kolacja to również dobra pora na małe ilości alkoholu – kieliszek czerwonego, wytrawnego wina wspomoże trawienie i… pracę układu krążenia.
Często przyjmuje się, że ostatni posiłek powinien być spożyty do godziny 18.00. Nie jest to do końca prawda, bowiem zasada mówi, że należy zjeść nie później niż 3 godziny przed snem. Dlatego gdy mamy w zwyczaju zasypianie o 23-24.00 nic nie stoi na przeszkodzie, by kolację zjeść około godziny 20.00.