Pielęgnacja osób długotrwale unieruchomionych nie sprowadza się tylko do podawania leków i zmieniania opatrunków. Jest to znacznie bardziej skomplikowany i złożony proces, mający na celu zabezpieczenie chorego przed skutkami długiego leżenia oraz umożliwiający mu szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej.
Sprzęt ułatwiający życie osobie unieruchomionej
W codziennej pielęgnacji i rehabilitacji osób długotrwale unieruchomionych niezbędny jest zarówno sprzęt podstawowy - łóżko rehabilitacyjne i materac przeciwodleżynowy, ale również dodatkowe elementy zapewniające większą wygodę i komfort chorego. Należą do nich wszelkiego rodzaju wałki, poduszki i krążki, dzięki którym można podeprzeć leżącego i odciążyć niektóre partie ciała. Warto zaopatrzyć się także w termofor rozgrzewający. Większość bowiem osób trwale unieruchomionych, ze względu na słabe krążenie, skarży się na uczucie zimna - szczególnie w kończynach dolnych.
Bardzo przydatny jest również stolik na łóżko. Sprawdza się zarówno w sytuacji, kiedy pacjent sam spożywa posiłki, a także kiedy jest karmiony przez osobę trzecią. Kolejną bardzo pomocną rzeczą jest kubek do picia z dziubkiem lub ze słomką. Chory może bezpiecznie się napić, bez ryzyka rozlania i zmoczenia siebie oraz całej pościeli.
Właściwa dieta – szybszy powrót do zdrowia
Dla osób pozbawionych ruchu, kluczową rolę odgrywa odpowiednia dieta. Powinna być przede wszystkim lekkostrawna, żeby nie obciążać układu pokarmowego. Dlatego zalecane są wszelkie potrawy duszone oraz gotowane w wodzie lub na parze. Jeżeli nie ma przeciwskazań zdrowotnych (niewydolność nerek lub wątroby), menu powinno być wysokobiałkowe - zapobiega wówczas powstawaniu odleżyn.
Dieta, koniecznie musi być bogata w warzywa i owoce, będące cennym źródłem nie tylko witamin i minerałów, ale również błonnika. Przyspiesza on bowiem perystaltykę jelit i chroni chorego przed męczącymi zaparciami. Nie należy również zapominać o odpowiedniej ilości płynów – minimum 2 litry na dobę. Najlepiej w postaci wody, soków i herbatek ziołowych.
Pielęgnacja i rehabilitacja osób trwale unieruchomionych
Istotną rolę w bieżącej pielęgnacji chorego odgrywa rehabilitacja. Gwarantuje ona szybki powrót do dawnej sprawności fizycznej i ruchowej. Pod pojęciem rehabilitacji kryją się nie tylko zabiegi wykonywane przez specjalistę, ale również proste ćwiczenia robione przez samego chorego lub przy udziale kogoś bliskiego.
Do codziennego rytuału powinny więc wejść ćwiczenia zginania kolan, podnoszenia rąk, podpierania się na łokciach, siadania oraz ściskania w dłoniach piłeczki. Zmuszają one mięśnie i stawy do pracy oraz pozytywnie wpływają na krążenie krwi.
Długotrwałe unieruchomienie powoduje u chorych ogólne osłabienie organizmu oraz zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia płuc i infekcji dróg oddechowych. Należy więc, zwrócić szczególną uwagę na mycie rąk, przed każdym zbliżeniem się do chorego, żeby nie przenieść na niego zarazków. Ważne jest również codzienne wietrzenie pomieszczeń oraz odpowiednie ich nawilżanie.
Opieka nad leżącym chorym jest wielkim wyzwaniem dla wszystkich domowników. Wymaga ogromnego zaangażowania i poświęcenia. Warto więc trzymać się tych kilku podstawowych zasad pielęgnacji, żeby włożony trud i wysiłek przyniósł pożądane efekty.