Pielęgnacja ciała w czasie ciąży to zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń oraz używanych kosmetyków. Często bowiem skóra sucha zmienia się nagle w przetłuszczającą, zaczynają wypadać włosy, a rosnący brzuch pozostawia rozstępy. Niektóre stosowane do tej pory zabiegi pielęgnacyjne mogą okazać się nieskuteczne, a nawet niebezpieczne. Sprawdź, jak pielęgnować ciało w czasie ciąży.
Walka z rozstępami
Rozstępy na brzuchu i biodrach to niemal synonim i charakterystyczny obraz kobiecego ciała po ciąży. Jednak wcale nie musi tak być, a prawidłowa pielęgnacja może skutecznie zapobiegać powstawaniu rozstępów i mało estetycznych blizn na ciele. Co kryje się pod terminem „właściwa pielęgnacja”? Najważniejsza jest regularność i nieodpuszczanie sobie nawet wtedy, gdy bardzo, ale to bardzo Ci się nie chce. Kosmetyki przeciw rozstępom należy stosować dwa razy dziennie, by miało to jakikolwiek sens, zaowocowało gładką skórą po ciąży i brakiem blizn.
Wsmarowywanie kosmetyków warto połączyć z masażem, który działa uelastyczniająco na skórę brzucha, pośladków, bioder oraz piersi. Do masażu wykorzystaj oliwkę lub specjalny olejek przeciwko rozstępom.
Dobrym sposobem na wzmocnienie elastyczności skóry są nie tylko silnie nawilżające kosmetyki, ale także zabiegi hartujące skórę i poprawiające znacznie jej ukrwienie. Efekt ten uzyskasz, jeśli co kilka dni zastosujesz naprzemienny prysznic (raz zimna, raz ciepła woda), a podczas kąpieli będziesz używała szorstkiej gąbki i naturalnych peelingów (np. cukrowego).
Które kosmetyki są bezpieczne w ciąży?
Te z możliwie najmniejszą ilością chemii i sztucznych dodatków w postaci zapachów i barwników. Unikaj parabenów, silikonów oraz słynnych SLS-ów, które mogą bardzo silnie uczulać, a wywołane przez nie uczucie nawilżenia jest sztuczne i w rzeczywistości prowadzi często do przesuszenia skóry. Należy również zrezygnować z maści przeciwtrądzikowych zawierających antybiotyki bądź sterydy.
Lepszym rozwiązaniem są naturalne kosmetyki nawilżające, zawierające w składzie wyciągi roślinne i ziołowe. Ich działanie może nie jest natychmiastowe, ale z pewnością bardziej bezpieczne i długotrwałe. Producenci kosmetyków coraz częściej również umieszczają na swoich produktach informację, że preparat jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.
Bezpieczne zabiegi pielęgnacyjne w czasie ciąży
Nie wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, szczególnie te wykonywane u kosmetyczki, są bezpieczne dla kobiety w ciąży i jej maleństwa. Za każdym razem należy zgłosić kosmetyczce swój odmienny stan, by ta mogła dobrać odpowiednie i pewne zabiegi pielęgnacyjne. Na pewno trzeba zrezygnować z inwazyjnych peelingów na bazie kwasów owocowych, bardzo silnie działających na skórę i mogących powodować przebarwienia (kwasy BHA, AHA). W czasie ciąży niepolecane są także zabiegi rozjaśniające cerę na bazie alkoholu. Należy też odpuścić sobie depilację laserową, pod wpływem ultradźwięków czy elektrolizy. Lepiej postawić na bezbolesne i nieinwazyjne golenie przy pomocy maszynki.
Można również malować paznokcie, jednak trzeba uważać na zmywacze z drażniącym acetonem. Kobietom w ciąży poleca się również łagodne zabiegi nawilżające, regenerujące oraz zamykające rozszerzone naczynka.