Elektryczne szczoteczki, mimo swojej dość wysokiej ceny, stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Uznaje się je za skuteczniejsze i znacznie lepsze niż tradycyjne szczoteczki manualne. Czy słusznie? Niestety nie każdy może używać codziennie szczoteczki elektrycznej. Odkryjcie wady i zalety tych szczoteczek. Pomożemy Wam także wybrać najlepszą szczoteczkę elektryczną.
Wady i zalety szczoteczek elektrycznych
Stomatolodzy twierdzą, że na czystość i biel zębów wpływ na kilka czynników. To przede wszystkim budowa i naturalna barwa zębów, specyficzna flora bakteryjna w jamie ustnej, indywidualna dla każdego, sposób odżywiania i tryb życia, a także technika szczotkowania, czas mycia zębów oraz częstotliwość tej czynności. Niebagatelne znaczenie ma także rodzaj używanej pasty do zębów oraz rodzaj szczoteczki. Inna jest higiena osób używających nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. Przyjmuje się, że szczoteczki elektryczne są znacznie skuteczniejsze i dokładniejsze niż tradycyjne. Dlaczego?
Szczoteczka elektryczna w krótkim czasie wykonuje więcej ruchów niż zwykła szczoteczka napędzana siłą ludzkich mięśni, dzięki czemu lepiej usuwa płytkę nazębną, osad z kamienia, resztki jedzenia czy przebarwienia. Mycie zębów szczoteczką elektryczną znacznie skraca czas porannej i wieczornej toalety, a dodatkowo niektóre szczoteczki posiadają wbudowany zegar, odmierzający czas mycia zębów.
Za ich wadę uznaje się wysoką ceną – i samego urządzania, i końcówek, które wymienia się co około 3 miesiące. Jednak jeśli nasza rodzina jest duża, wystarczy nam jedna szczoteczka, do której kupimy wystarczającą ilość wymiennych końcówek. Wtedy koszt szczoteczki elektrycznej przeliczony na osobę zamyka się w maksymalnie kilkunastu złotych. Niestety, cena to nie jedyna wada szczoteczek – powinny zrezygnować z tych szybkich urządzeń osoby o wrażliwych dziąsłach i odsłoniętych szyjkach zębowych. Podczas mycia mogą bowiem odczuwać ból i jeszcze bardziej pogarszać stan swoich dziąseł.
Rodzaje szczoteczek elektrycznych
Najbardziej powszechne są szczoteczki elektryczne obrotowe lub obrotowo-pulsacyjne. Sprawnie myją zęby, docierając w najgłębsze szczeliny i zakamarki. Główka szczoteczki może obracać się w jednym kierunku, ale też zmieniać go lub pogłębiać czyszczenie, dociskając włosie do powierzchni zębów.
Bardziej zaawansowana technologicznie jest szczoteczka soniczna, której główka przypomina zwykłą szczoteczkę. Jej ruch można określić jako wymiatający, porusza się bardzo szybko i dodatkowo emituje fale dźwiękowe, oczyszczające powierzchnie, które nawet ze szczoteczką się nie stykają. Inna opcja to szczoteczka ultradźwiękowa, przypominająca działanie szczoteczki sonicznej. Ultradźwięki niszczą łańcuchy bakterii w jamie ustnej, dlatego możemy mówić o niemal 100% skuteczności mycia zębów.
Jaką szczoteczkę wybrać?
Najlepszym rozwiązaniem jest szczoteczka soniczna, będąca złotym środkiem między prostą szczoteczką obrotową a drogą szczoteczką ultradźwiękową. Wykazuje się bardzo skuteczną pracą, a także do czyszczenia wykorzystuje ruch wymiatający – zalecany przez stomatologów. O jej zakup mogą pokusić się nawet osoby z wrażliwymi dziąsłami.
Nie warto inwestować natomiast w szczoteczki na baterie ze względu na ich słabą moc i krótką żywotność. Często jest też trudno dokupić do nich zapasowe końcówki.