Mróz, wiatr, deszcz i zmienne temperatury to nie lada wyzwanie dla naszej cery. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o skórę zimą, by lśniła blaskiem i zawsze wyglądała świeżo i zdrowo.
Dieta dla zdrowej skóry
Zimową pielęgnację należy zacząć od środka, właściwie komponując dietę. Powinna być bogata w składniki odżywcze, świetnie wpływające na stan skóry, nawilżające oraz tworzące niewidzialne bariery ochronne przed wolnymi rodnikami – to witaminy A, E, C, witamina D, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz żelazo. Gdzie ich szukać?
Postawcie przede wszystkim na tłuste ryby morskie (śledź, makrela, łosoś), oliwę z oliwek, olej lniany i rzepakowy, marchew, awokado, grejpfrut, szpinak, brokuły, kapustę, orzechy, nasiona oraz produkty zbożowe. Czasowo też można wspomóc się witaminową suplementacją w postaci gotowych tabletek, syropów czy kapsułek musujących (ze względu na ograniczony dostęp do świeżych warzyw). Ważne jest także nawadnianie organizmu wodą mineralną.
Jaki krem na zimę wybrać?
Krem tłusty lub półtłusty, ponieważ standardowe kremy nawilżające w kontakcie z mrozem mogą wyrządzić więcej złego niż dobrego. Kremy te powinny mieć w składzie substancje higroskopijne, zatrzymujące parowanie wody z organizmu i wiążące wodę w naskórku. Szukajcie w składzie kwasu hialuronowego, gliceryny bądź glikolu.
Dobry krem zawiera także lipidy, które zabezpieczają skórę przed utratą nawilżenia, tworząc na niej niewidoczną warstwę ochronną. Lipidy (i substancje stymulujące produkcję lipidów przez naskórek) znajdują się w oleju jojoba, wosku pszczelim, maśle karite, olejku sezamowym. W dobrym zimowym kremie powinna zawierać się także łagodząca podrażnienia alantoina, pantenol oraz wysoki filtr przeciwsłoneczny (przynajmniej 15SPF).
Zimowa pielęgnacja to nie tylko twarz
Całe ciało odczuwa nieprzyjemne skutki zimy, dlatego podczas mrozów dbajmy o nie szczególnie. Poza cerą, zimą cierpią również usta. Ważne jest ich nawilżanie tłustymi pomadkami i kremami z ochroną przeciwsłoneczną (w tym przypadku powinno być to minimum 30SPF). Co kilka dni warto wykonać naturalny peeling ust, by złuszczyć martwy naskórek. Chrońmy też dłonie za pomocą nieocenionych rękawiczek, ale też nawilżając je bogatymi kremami ochronnymi. A na noc stosujmy regenerujące maseczki na dłonie i zakładajmy bawełniane rękawiczki.
Zimą nie warto chodzić w zbyt obcisłych ubraniach, które mogą powodować problemy z krążeniem, prowadzące do przemarznięć oraz wysuszania skóry. To nie jest też dobra pora na korzystanie z solarium – zbyt duża różnica temperatur prowadzi do uszkodzeń naskórka.