Wygląda niczym popularny na polach i łąkach oset, często też zachwaszcza trawnik w ogrodzie – powstrzymaj się jednak przed jego koszeniem! Ostropest plamisty to lecznicza roślina, którą w aptece kupicie niemal pod każdą postacią: jako tabletki, nasiona, wyciągi, a nawet olej. Dlaczego warto do codziennej diety włączyć ostropest?
Ostropest plamisty a wątroba
Ostropest plamisty najbardziej znany jest ze swoich właściwości wspierających działanie wątroby oraz leczniczych dla tego właśnie bardzo ważnego organu ciała. Dzięki temu, że chroni komórki przed działaniem toksyn oraz wolnych rodników, przyspiesza regenerację wątroby. Jak do tego dochodzi? Za wsparcie wątroby odpowiedzialna jest sylimaryna – związek zaliczany do rodziny flawonoidów, które wykazują działanie odtruwające, oczyszczające i ochronne dla wątroby.
Z tych powodów lekarze zalecają spożycie ostropestu plamistego osobom po przebytej chorobie alkoholowej, czy w trakcie jej terapii. Ostropest może bowiem naprawić szkody, jakie w organizmie wywołało nadmierne spożycie alkoholu. Sylimaryna ma tak silne działanie, że jest również zalecana podczas leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu A, B, a nawet C, przewlekłych chorobach wątroby oraz podczas długotrwałej terapii silnymi lekami (np. farmakoterapia chorób nowotworowych).
Lecznicze właściwości ostropestu
Ostropest jednak nie tylko doskonale wpływa na zdrowie i regenerację naszej wątroby. W układzie trawiennym działa oczyszczająco, zapobiega zaparciom oraz wzdęciom. Świetnie wspierają leczenie zapalenia woreczka żółciowego, żylaków odbytu, hemoroidów i zapalenia jelita grubego (które objawia się często krwawieniem z odbytu). Regularne spożycie zalecanych dawek ostropestu plamistego obniża poziom cholesterolu we krwi oraz reguluje poziom cukru.
Przyjmowanie ostropestu wspiera także prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, szczególnie dobrze oddziałując na mózg. To dzięki działaniu zwalczającemu wolne rodniki, powinny go włączyć do diety osoby mające problemy z koncentracją, poddane dużemu stresowi oraz przemęczone. Ostropest ma działanie przeciwzapalne, a to powoduje, że świetnie wspiera kurację antynowotworową oraz leczenie zwykłych przeziębień i infekcji.
Co ciekawe, poza działaniem stricte leczniczym, ostropest wykorzystuje się też w kosmetyce. Likwidowanie wolnych rodników zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, łagodzi jej stany zapalne i odżywia naskórek (wysoka zwartość witaminy E). Olej z ostropestu zawiera też nienasycone kwasy tłuszczowe bardzo pomocne w leczeniu łuszczycy i atopowego zaplenia skóry.
Jak przyjmować ostropest?
Najbardziej drogocenne dla zdrowia są owoce ostropestu (wyglądają jak małe nasiona), które mielimy chwilę przed spożyciem. Wystarczą 2 łyżki zmielonego ostropestu dziennie, popite szklanką wody. Zmielony ostropest dodaje się także do sałatek, jogurtów, muesli, ale też do pieczywa i ciast.
W aptece znajdziecie wyciągi z ostropestu w postaci tabletek, kapsułek, a nawet soków. Świetnie na zdrowie wpływa też herbatka z ostropestu oraz wcześniej już wspominany olej.