Wykwit, w postaci piekącego bąbla, nieraz zapewne zagościł na naszych ustach. Zwykle pomęczyliśmy się tydzień lub dwa, bo tyle trwa średnio okres jego gojenia, i przeszliśmy do porządku dziennego. Nawet przez myśl nam nie przeszło, żeby udać się do lekarza. Dowiedz się kiedy i dlaczego warto to zrobić.
Skąd się bierze opryszczka?
Opryszczka jest chorobą zakaźną błon śluzowych oraz skóry, którą wywołuje wirus HSV-1. Szacuje się, że większość społeczeństwa jest nosicielami wirusa opryszczki. Jednak, nie u wszystkich się on ujawnia, bądź ujawnia się sporadycznie, tylko w określonych sytuacjach. Wirus ten bowiem może być przez wiele lat uśpiony w organizmie i nie dawać żadnych widocznych objawów.
Wirus uaktywnia się przede wszystkim kiedy jesteśmy chorzy, osłabieni lub mocno przemarzniemy. Atakuje także w okresach wzmożonego przemęczenia, stresu, oraz u kobiet, w trakcie miesiączki.
Uwaga! Jeżeli zostaliśmy zarażeni, to wirusa już się nie pozbędziemy.
Jak i gdzie można zarazić się opryszczką?
Opryszczką możemy zarazić się wszędzie - w szkole, pracy, przedszkolu, sklepie oraz podróżując komunikacją miejską. Opryszczka należy do chorób zakaźnych, więc czasami wystarczy tylko jeden, bezpośredni kontakt, z osobą dotkniętą opryszczką. Dlatego też, należy jak najczęściej myć ręce, a w przypadku braku dostępu do wody stosować nawilżane chusteczki z płynem antybakteryjnym.
Jeżeli ktoś, z najbliższego otoczenia, jest chory, na czas wykwitu opryszczki, koniecznie trzeba zrezygnować z wszelkich czułych gestów w postaci dotykania, obejmowania i całowania. Bezwzględnie nie wolno korzystać ze wspólnych naczyń oraz sztućców.
Objawy opryszczki i leczenie
Opryszczkę bardzo łatwo rozpoznać. Zaczyna się nabrzmiałym pęcherzykiem, który pojawia się na linii ust, wewnętrznej wardze lub w okolicach nosa. Zarazem swędzi i boli. Następnie przekształca się w nieestetyczny strupek, który po kilku dniach znika.
Jeżeli wykwit zdarza się rzadko można łagodzić objawy dostępnymi w aptekach środkami. Należą do nich, między innymi, przezroczyste plastry na opryszczkę. Godne polecenia są także różnego rodzaju maści do pielęgnacji miejsc narażonych na ryzyko wystąpienia opryszczki. Zastosowanie ich we wczesnym stadium choroby (na etapie swędzenia) może zapobiec widocznej zmianie w postaci bąbla.
W sytuacji powtarzającej się opryszczki, powyżej sześciu razy w roku, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Zleci wówczas terapię lekiem antywirusowy. Dzięki niej, na dłuższy czas pozbędziemy się przykrej dolegliwości oraz uchronimy się przed, groźnymi dla zdrowia, jej skutkami. Nieleczona bowiem i zaniedbana opryszczka może prowadzić do wystąpienia zapalenia opon mózgowych.
W trakcie choroby trzeba również bardzo uważać, żeby nie dotykać oczu zainfekowaną ręką. Wirus opryszczki, często atakuje śluzówki oczu prowadząc do zapalenia rogówki, a nawet do ślepoty!
Opryszka nie jest błahym bąblem tylko poważnym schorzeniem, przed którym należy się skutecznie bronić. Pomoże w tym właściwa higiena, zdrowy tryb życia, a także odpowiedni ubiór, zabezpieczający przed zimnem i niepotrzebnymi infekcjami.