Dzień zakochanych już za pasem. Zamiast tradycyjnych kwiatów, pluszowych serduszek i czekoladek gorąco polecam prezent w postaci olejków eterycznych. Sprawią ogromną radość każdemu, nie tylko ze względu na bogate walory zapachowe, ale również na działanie lecznicze.
Jakie jest zastosowanie olejków eterycznych?
Olejki eteryczne są naturalnymi wyciągami z wielu aromatycznych roślin. Należą do nich między innymi róża, mięta, eukaliptus, lawenda, cytrusy, drzewo herbaciane, rozmaryn, goździk, kmin, cynamon, rumianek, jałowiec, cydr oraz jaśmin. Uzyskuje się je w wyniku destylacji parowej, maceracji, ekstrakcji lub metodą wytłaczania.
W przeciwieństwie do popularnych olejków zapachowych, nie zawierają żadnych sztucznych komponentów. Ze względu na swoje wszechstronne działanie mają zastosowanie zarówno w kosmetologii, aromaterapii jak i w życiu codziennym.
W gabinetach kosmetycznych stosuje się je przy zabiegach upiększających i odmładzających. Doskonale bowiem poprawiają ukrwienie skóry, dzięki czemu staje się ona bardziej elastyczna i jędrna oraz przyspieszają procesy regeneracyjne komórek. Stanowią również cenny składnik preparatów przeznaczonych do pielęgnacji ciała, takich jak kremy, maseczki, toniki oraz płyny do kąpieli.
Siła zapachu – lecznicze działanie olejków eterycznych
Wszystkie olejki eteryczne, ale w różnym stopniu, wykazują działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, antyseptyczne i rozgrzewające. Aromaterapia - zwana potocznie ''leczeniem zapachem'' wykorzystuje zdrowotne właściwości poszczególnych olejków w celu łagodzenia objawów niektórych schorzeń.
Szczególnie widoczne efekty przynoszą one w leczeniu następujących chorób: grzybica, stany zapalne skóry, trądzik, przeziębienie z kaszlem i katarem, nadciśnienie, zapalenie zatok, zaburzenia trawienne, stany depresyjne, a także w zmniejszaniu bólów mięśni, stawów i głowy.
W zależności od rodzaju dolegliwości olejki aplikuje się za pomocą inhalatorów, kominów aromatycznych, nawilżaczy powietrza, okładów bądź wykonując masaż ciała.
Jakie olejki wybrać?
Kupując olejki eteryczne na prezent, przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę preferencje zapachowe osoby, którą chcemy obdarować. Jeżeli nie trafimy w gust, to za żadne skarby nie przekonamy jej do ich użycia. Następnie, należy zastanowić się do czego mają służyć. Czy do odprężenia i relaksu w trakcie kąpieli, czy do aromatyzacji pomieszczeń, a może do celów leczniczych lub upiększających? Warto więc wcześniej sięgnąć po fachową lekturę i zapoznać się z rodzajami olejków oraz z ich właściwościami.
Uczulam również na dokładne przeczytanie etykietki na buteleczce. Może się bowiem okazać, że wybrany przez nas produkt nie jest w 100 % naturalnym olejkiem, tylko syntetykiem, który nie przyniesie żadnych pożądanych rezultatów.
Uważam, że zarówno w zdrowiu, jak i w chorobie warto korzystać z cudownego działania olejków eterycznych. Wypełniajmy więc nasze przestrzenie życiowe wspaniałymi zapachami, które dodadzą nam więcej siły, energii i radości życia.