Znane są głównie jako artykuł spożywczy niezbędny w każdej kuchni. Oleje, bo o nich mowa, to jednak także wszechstronne kosmetyki. Ich dobroczynny wpływ na naszą urodę szybko odkryje każdy, kto odważy się spróbować czegoś innego, niż wypełnione chemią drogeryjne preparaty.
Zabierz olej z kuchni do łazienki
Nim rozpoczniecie testowanie olejów o tajemniczo brzmiących nazwach, dobrze przeszukajcie zakamarki własnej kuchni. Niektóre oleje jadalne, do tej pory używane przez Was jako dodatek do potraw, znajdą zastosowanie również w pielęgnacji urody.
Na początek – oliwa z oliwek. Z pewnością nie raz kupowaliście kosmetyk z dorodną oliwką na etykiecie, dlaczego więc nie użyć czystej oliwy? Czy wykorzystana jako baza peelingu do twarzy, czy też po prostu wtarta we włosy, doskonale je nawilży i odżywi. Kosmetyk wielofunkcyjny? Dokładnie! Oleje pod różnymi postaciami służą włosom, skórze, paznokciom.
Do olejów, które z powodzeniem można stosować zarówno w kuchni, jak i łazience, należy również olej kokosowy. Łatwo dostępny i niedrogi, cieszy się coraz większą popularnością. Może być używany jako nawilżający balsam do ciała, maska do włosów, odżywka do paznokci czy oliwka dla niemowląt. Nierafinowany wspaniale pachnie kokosem, a dzięki swym właściwościom przypomina drogeryjny kosmetyk z górnej półki.
Olejowanie włosów
O cudownych właściwościach olejów w pielęgnacji włosów doskonale wiedzą Hinduski, które od wieków kojarzone są ze zdrowymi, gęstymi i lśniącymi włosami. Tradycyjny rytuał olejowania włosów można z powodzeniem przeprowadzić w domu, a nadają się do niego wspomniane wyżej oleje znalezione w kuchni. Jeśli jednak chcecie czegoś więcej, zaopatrzcie się w olej arganowy, macadamia, awokado lub z pestek winogron. Doskonale wpłyną one przede wszystkim na wygląd włosów – wygładzą i dodadzą blasku. Włosom osłabionym, ze skłonnością do wypadania pomoże olej z czarnuszki, rycynowy czy łopianowy.
Technik olejowania włosów jest kilka. Można nakładać olej na suche lub mokre włosy, w zależności od upodobań. Po około godzinie zmywamy go delikatnym szamponem, najlepiej bez SLS. Efekt wzmocni dobra maska nałożona na włosy tuż po olejowaniu.
Pielęgnacja twarzy olejami
Nie obawiajmy się nakładania olejów na twarz – nawet, jeśli mamy cerę tłustą i trądzikową. W takim przypadku sprawdzi się olej tamanu, przyspieszający gojenie ran i działający antybakteryjnie. Cerze suchej lub z nierównym kolorytem przysłuży się olej z dzikiej róży. Olej marula to z kolei silny antyoksydant, który przeciwdziała powstawaniu zmarszczek i doskonale regeneruje zmęczoną skórę.
Olejki na twarz można nakładać samodzielnie lub jako składnik domowych kremów. To ciekawa alternatywa dla gotowych produktów – używamy kosmetyku w pełni naturalnego, często w o wiele przystępniejszej cenie. Polecamy!