Oleje w ostatnim czasie przestały być na cenzurowanym, a szybkim krokiem wkraczają do naszych apteczek i toalet. Poznaj cudowne właściwości oleju lnianego.
Olej lniany dla zdrowia
Najcenniejszym składnikiem oleju lnianego dla naszego zdrowia jest kwas alfa-linolenowy (ALA), który jest tłuszczem z grupy wielonienasyconych tłuszczów omega-3. Przede wszystkim wykazuje działanie przeciwutleniające, a więc i przeciwstarzeniowe dla komórek całego ciała. Łagodzi negatywny wpływ środowiska i jego zanieczyszczeń na nasz organizm. Nic zaskakującego w tym, że jest polecany w terapii antyrakowej.
Ponadto uważany jest za składnik diety, który przyczynia się do zapobiegania miażdżycy i wielu chorobom układu krążenia. Reguluje poziom cholesterolu we krwi, wspomagając procesy trawienne, odpowiadając za właściwe funkcjonowanie błony śluzowej i układu trawiennego.
Codzienna dawka oleju lnianego wpływa również doskonale na działanie układu nerwowego (jako budulec komórek nerwowych i tkanki mózgowej). Łatwiej się skoncentrować, uporać z wymagającą pracą oraz szybciej uczyć. Olej lniany ułatwia radzenie sobie ze stresem i może skutecznie przeciwdziałać stanom depresyjnym. Coś więcej? Na olej lniany szczególną uwagę powinni zwrócić również sportowcy, bowiem poprawia on wydolność tlenową komórek mięśniowych, a tym samym i efektywność treningu.
Jak wybrać i jak stosować olej lniany?
Koniecznie postaw na olej lniany tłoczony na zimno, który nie został poddany procesowi rafinacji i nie zawiera sztucznych składników. Wybieraj olej w ciemnej butelce, ponieważ opóźni ona nieco procesy utleniania. Dobrym miejscem na jego składowanie jest zaciemniona, zamknięta i sucha szafka. Oleju lnianego nie wolno przechowywać dłużej niż 3 miesiące, gdyż nie tylko znacznie straci swoje właściwości zdrowotne, ale i zmieni smak – może być wyczuwalny posmak rybi.
Dobrej jakości olej lniany ma lekko orzechowy smak, ale też można zauważyć w nim delikatną goryczkę. W żadnym wypadku nie nadaje się do smażenia, a jedynie jako dodatek na zimno – do sałatek, sosów, zup, makaronów czy pesto. Świetnie zastępuje oliwę z oliwek i jest od niej kilka razy zdrowszy!
Olej lniany a uroda
Olej lniany może być także stosowany jako kosmetyk. Poza silnymi przeciwutleniaczami, działającymi odmładzająco i ochronnie na skórę, olej liany jest bogaty w witaminę E, kwasy organiczne, nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspaniale nawilżają skórę.
Olej nadaje się do nawilżania włosów (wykonaj olejowanie włosów mieszanką oleju lnianego i oleju kokosowego). Natomiast szybkie wchłanianie oleju powoduje, że dobrze nawilża skórę zarówno skłonną do trądziku, jak i łuszczenia. Nie zapcha porów, nie uczula, a jego zapach jest na tyle łagodny, że mogą go stosować osoby ze skłonnością do alergii czy z wyjątkowo wrażliwą cerą.
Pamiętaj jednak, by olej lniany do diety wprowadzać ostrożnie. Poza wieloma dobroczynnymi właściwościami, może on wpływać negatywnie na wchłanianie niektórych leków (przede wszystkim przeciwzakrzepowych, obniżających poziom cukru lub cholesterolu we krwi). Dlatego warto skonsultować się z prowadzącym lekarzem specjalistą.