Zimą włosy nie mają z nami łatwego życia. Częsta zamiana temperatur, suche i przegrzane powietrze, a jednocześnie też mróz i silny wiatr powodują ich słabnięcie i wysuszanie. W połączeniu z noszoną zimą czapką, która łamie i elektryzuje włosy, wiosną budzimy się z istną szopą na głowie lub bardzo mocno przetłuszczającymi się kosmykami. Odkryj, jak zregenerować włosy po zimie, by odzyskały swój blask i zdrowy wygląd.
Kuracja dla włosów przesuszonych
Suche i łamliwe końcówki to najczęstszy problem włosów po zimie. Zainwestuj w kosmetyki regeneracyjne do włosów, które jednocześnie nie będą obciążały zbytnio Twojej czupryny. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie mniej inwazyjnych kosmetyków do włosów – produktów dla dzieci, łagodnych szamponów ziołowych lub aptecznych. Używaj dobrych odżywek, ale tylko tych, które spłukuje się po użyciu. Natomiast skórę głowy zregenerują wcierki do włosów (np. bursztynowa Jantar).
Dobrym sposobem na regenerację włosów po zimie jest także ich podcięcie u fryzjera. Pozbędziesz się przesuszonych i rozdwojonych końcówek, a czupryna nabierze lekkości i świeżości. Suche końcówki wzmacniaj też olejkami do włosów. Najlepsze nawilżanie uzyskasz wykorzystując olejek arganowy, kokosowy bądź z orzechów makadamia.
Laminowanie włosów siemieniem lnianym
Doskonałą kuracją wzmacniającą dla włosów po uciążliwej zimie jest laminowanie włosów. Sprawdza się doskonale nie tylko w okresie przesilenia wiosennego, ale też wtedy, gdy mamy bardzo osłabione włosy po zabiegach fryzjerskich, przebytych chorobach czy ciąży. Laminowanie włosów doskonale je wzmacnia, a kuracja taka daje wyjątkowo długotrwałe efekty.
Jak laminować? Dwie łyżki nasion lnu należy zalać wrzątkiem (1,5 szklanki ) i gotować około 10 minut, aż z nasion powstanie kleik. Nasiona należy odcedzić, papkę przestudzić i dodać do niej trochę ulubionej odżywki do włosów lub maseczki. Tak przygotowaną mieszankę nałożyć na włosy, zakryć czepkiem foliowym i ręcznikiem na przynajmniej godzinę. Potem umyć włosy delikatnym szamponem i cieszyć się pięknymi włosami. Laminowanie włosów można przeprowadzać raz w miesiącu.
Witaminy i minerały dla włosów
Nic tak świetnie nie wpływa na stan włosów, jak odpowiednia dieta. Działanie od wewnątrz gwarantuje skuteczność oraz długotrwałe efekty, na które co prawda trzeba będzie też trochę zaczekać. Co warto włączyć do codziennej diety? Koniecznie siemię lniane ze względu za bogactwo minerałów oraz olej lniany, który świetnie nawilża kosmyki i sprawia, że są lśniące i elastyczne. Postaw na białko, w którym znajdziesz składniki budujące włosy, a także warzywa, owoce i tłuste ryby morskie. Zrezygnuj za to z fast foodów i wszelkich dań gotowych, pełnych chemii i substancji konserwujących.
Dieta dobra dla włosów powinna też zrobić porządki w naszych jelitach. Jedz dużo surowych warzyw i owoców, kasz oraz pełnoziarnistych produktów. Niezastąpionym towarzyszem diet oczyszczających jest błonnik oraz znaczne ilości wody i innych płynów (około 3l dziennie).
Na przełomie zimy i wiosny warto też wesprzeć się gotowymi suplementami diety wzmacniającymi włosy, skórę i paznokcie (działanie 3w1!). Zwróć uwagę, aby tabletki na włosy zawierały ważne dla włosów minerały: cynk, żelazo i magnez, a także witaminy, najważniejsze są przeciwutleniacze, czyli witaminy A, C, E, oraz witamina B. Dodatkiem do tabletek powinna być też keratyna, podstawowy budulec włosów.