Zakwaszanie organizmu to poważna dolegliwość, która związana jest między innymi z nieprawidłowym i nieregularnym odżywaniem. Jego objawy są naprawdę rozmaite, ale znacząco wpływają na nasze samopoczucie i jakość życia. Sprawdź, jak rozpoznać zakwaszenie organizmu i jak z nim sobie poradzić.
Czym jest zakwaszenie organizmu?
Zakwaszenie organizmu to stan złej równowagi zasadowo-kwasowej. Standardowy wskaźnik pH dla krwi waha się pomiędzy 7,35 – 7,45, natomiast w przypadku tego schorzenia jest znacznie wyższy, ale jednak nie tak wysoki, aby można nazywać go groźną chorobą – kwasicą. Nasz organizm po prostu nie może poradzić sobie z nadmiarem wapnia, magnezu, potasu i sodu.
Przyczyną zakwaszenia organizmu jest spożywanie produktów, które mogą wypływać na poziom pH krwi. Są to w szczególności słodycze, produkty przetworzone, produkty zbożowe oraz sery, które mogą zawierać znaczące ilości soli. Za negatywne wahania pH krwi odpowiedzialny jest także brak aktywności fizycznej oraz długotrwały stres.
Objawy zakwaszenia organizmu
Najczęstszym i najbardziej oczywistym objawem zakwaszenia organizmu jest odczuwanie ciągłego przemęczenia, poczucie osłabienia i zmęczenia nawet w sytuacji, gdy jesteśmy wyspani oraz nie dręczy nas żaden większy stres. Zakwaszenie organizmu może też objawiać się problemami z koncentracją. To również nadmiar kilogramów, których wyjątkowo trudno się pozbyć mimo stosowania kolejnych diet-cud. Kobiety, które mają zakwaszony organizm, mogą odczuwać także pogorszenie stanu włosów, skóry i paznokci – ich łamliwość, szorstkość, poszarzenie cery.
Możesz podejrzewać zakwaszenie swojego organizmu wtedy, gdy odczuwasz częste bóle kręgosłupa, zapalenia stawów, wzdęcia i zakażenia grzybiczne oraz częściej zapadasz na infekcje.
Zaburzenia równowagi zasadowo-kwasowej organizmu mogą prowadzić do bardzo poważnych schorzeń. Wśród nich wymienia się między innymi groźną cukrzycę (przez zakłócanie poziomu insuliny), udar krwotoczny, chorobę wieńcową, miażdżycę, wylew, nadwagę, choroby wątroby, a nawet szybsze rozwijanie się komórek rakowych.
Jak odkwasić organizm?
Najważniejsze w walce z zakwaszeniem organizmu są zmiany w diecie. Należy zrezygnować z produktów, które mocno zakwaszają organizm, lub przynajmniej znacząco je ograniczyć: wędlina, wieprzowina, cukier, sztuczne słodziki, alkohol, biała mąka i produkty ją zawierające, czarna herbata, kawa, czekolada oraz żółte sery nie znajdą się już na Twojej liście zakupów. Ponadto należy spożywać mniej mleka, jajek, produktów pełnoziarnistych, ziemniaków. Ok, dużo tego… co zatem możesz jeść?
Postaw na warzywa i owoce, które mają zasadowy odczyn: jabłka, morele, banany, czereśnie, figi, arbuzy, nektarynki, pomarańcze, mandarynki, cytryny, truskawki oraz marchewkę, brokuły, rzodkiewki, pomidory, sałatę, fasolę i groszek. Jedz także kaszę jaglaną i gryczaną, siemię lniane, a z nabiału twaróg. Jako przekąski polecamy migdały oraz suszone figi, morele i daktyle.