Z pewnością po lekturze naszego poprzedniego artykułu o niezdrowych butach dla stóp dowiedzieliście się, że szpilki, koturny i balerinki najlepiej zakładać tylko na wyjątkowe okazje. Dzisiaj podpowiadamy, jak wybrać wygodne i zdrowe obuwie wspierające pracę stóp i zdrowie kręgosłupa.
Jak wybrać dobre buty?
Dobrych butów nie powinno czuć się na nodze – mają być niczym przedłużenie stopy lub jej integralna część. Dlatego też powinny być bardzo lekkie, ale jednocześnie wytrzymałe, by zbyt szybko się nie znosiły, a podeszwa nie ulegała deformacjom. Wybierajmy buty o elastycznej podeszwie, która pozwoli stopie na prawidłowy ruch i ergonomię jej pracy.
Warto też postawić na wkładki do obuwia z naturalnych materiałów, ułatwiających oddychanie stopy oraz prawidłową cyrkulację powietrza. Może być to skóra naturalna, ale też każdy rodzaj wełny. Niestety buty z takich materiałów są znacznie droższe niż te wykonane ze skóry eko czy materiałów syntetycznych, ale z pewnością znacznie dłużej będą nam służyć, nie wpływając negatywnie na stan zdrowia stopy. Sztuczny materiał to nie tylko gwarancja otarć, ale też prosta droga do grzybicy stóp i zakażeń wirusowych skóry.
Rozmiar obuwia wybierz tak, by móc swobodnie poruszać palcami. Skutecznie utrudniają to buty za ciasne oraz te zakończone w szpic. Ucisk stopy, szczególnie jej palców, może zakończyć się problemami z krążeniem.
Zdrowe buty w praktyce
W sklepie postaw więc na jakość, a nie na ilość. Wybierz buty skórzane dobrej marki, która nie oszczędza ani na materiałach, ani właściwym wykonaniu obuwia (dobrze wyprofilowana podeszwa oraz wkładka). W przypadku butów wiosennych i letnich ważna jest futrówka, czyli dodatkowa wyściółka zapobiegająca otarciom i powstawaniu pęcherzy.
Wybieraj buty z maksymalnym obcasem do 6cm, choć ideałem są buty o wysokości około 3cm. Jeśli cały czas marzysz o niezdrowych dla stóp balerinach, wybierz modne w tym sezonie buty na tak zwanej słoninie. Przód podeszwy powinien mieć przynajmniej 1cm grubości, natomiast pod piętą może wynosić do 3cm wysokości.
Ważne dla zdrowia stóp jest także właściwe wybranie tęgości obuwia. Na rynku obuwniczym funkcjonuje nawet odpowiednia rozmiarówka. To kolejne litery alfabetu, przy czym ‘E’ to bardzo wąska stopa, a ‘I’ najtęższa. Niestety w popularnych sklepach obuwniczych znajdziemy wyłącznie środkową wartość tęgości, czyli ‘G’.
Wkładki ortopedyczne dla zdrowia stopy
Swoje obuwie możesz także „wzbogacić” używając odpowiednich wkładek ortopedycznych. Możesz wybierać spośród różnych wkładek, dopasowanych do schorzenia z jakim się zmagasz. Są wkładki na płaskostopie, odciążające, chroniące przed stopą cukrzycową czy wkładki ortopedyczne twarde (korygują zły profil stopy). Możesz też postawić na wkładki niepełne, które tylko podpierają stopę w codziennym użytkowaniu obuwia. Nie mają one właściwości leczniczych, a jedynie profilaktyczne.
Nie podążaj ślepo za modą, gdyż niektóre buty po prostu nie nadają się do chodzenia, mimo że ładne wyglądają na stopie, a Ty prezentujesz się w nich zjawiskowo. Najlepsze i najmodniejsze zawsze jest zdrowie, więc to je powinieneś stawiać na pierwszym miejscu.