Nieświeży oddech to często choroba – halitoza. Powodów halitozy jest wiele. Może być to nieodpowiednia dieta, niewłaściwa higiena jamy ustnej bądź po prostu odmienna flora bakteryjna jamy ustnej. Często nieprzyjemny zapach z ust związany jest z innymi chorobami, na przykład przewodu pokarmowego. Sprawdź, co może być przyczyną nieświeżego oddechu i jak z tym walczyć.
Czy to halitoza?
W badaniach podaje się, że halitoza może dotyczyć nawet ¼ polskiego społeczeństwa. Na szczęście niezwykle rzadko jej przyczyną są poważne choroby związane z chorobami okolic ucha, gardła, układu oddechowego, migdałków, problemów z żołądkiem lub nerkami. W przeważającej większości halitoza powodowana jest zwykłymi „niedociągnięciami” w diecie, niewłaściwą higieną jamy ustnej bądź drobnymi schorzeniami, z którymi bez problemu i szybko można sobie poradzić.
Halitoza może bowiem wskazywać na zaleganie resztek zjedzenia w trudno dostępnych przestrzeniach międzyzębowych, próchnicę zębów bądź nieprzyjemny zapach ust, który jest spowodowany paleniem papierosów (i w związku z tym dziąsła są bardzo przesuszone). Wpływ na przykry oddech niebagatelne ma znaczenie również nasza dieta.
Dieta ma znaczenie
Jak już wspomnieliśmy, na nieprzyjemny zapach z ust może wpłynąć niewłaściwa dieta. Jest kilka produktów, które powodują, że oddech staje się nieświeży, a jednocześnie ciężko z tym walczyć za pomocą konwencjonalnych metod.
Wśród takich produktów spożywczych jest bez wątpienia czosnek, którego zapach zostaje nie tylko na języku, ale także wchłaniany jest do krwioobiegu, skąd przedostaje się do także do płuc. Wtedy wydychamy jego zapach wraz z powietrzem – stąd wziął się właśnie słynny i bardzo nielubiany „czosnkowy oddech”. Podobnym warzywem do czosnku jest cebula. Tak jak czosnek jest dodawana w polskiej kuchnie niemal do wszystkiego, jednak ona także przedostaje się do krwioobiegu i na długo wyczuwalna jest w naszym oddechu (szczególnie świeża cebula – smażona i duszona jest neutralizowana). Przykry zapach z ust powodują wszelkiego rodzaju produkty mleczne, tak bardzo ważne dla naszego zdrowia i zdrowia zębów także. Dlaczego tak się dzieje? Bakterie, które znajdują się na języku człowieka, żywią się tymi, które są w składzie białek odzwierzęcych. W procesie przetwarzania tych aminokwasów powstaje nieprzyjemny zapach, który przez długi czas może utrzymywać się na języku. Kolejny produkt spożywczy, po którego zjedzeniu możemy spodziewać się nieświeżego oddechu, to tuńczyk z puszki oraz owoce morza i inne ryby, które przechowywane są w ciemnych pojemnikach. Dzieje się tak dlatego, że ryby z puszek po otwarciu utleniają się, wydobywając z siebie bardzo intensywny zapach. To właśnie on zostaje w naszych ustach zaraz po zjedzeniu ryb i trudno się go pozbyć, nawet jeśli często myjemy zęby. Zwróćmy także uwagę na polskich chrzan tarty oraz jego azjatycką odmianę, czyli wasabi. Produkty te również powodują, że zwyczajnie może śmierdzieć człowiekowi z buzi. Są one bowiem tak aromatyczne, że nawet w procesie trawienia w żołądku będziemy je czuć – przez nasze usta.
Jak leczyć halitozę?
Po pierwsze przynajmniej na jakiś czas należy wyeliminować z diety te produkty spożywcze, które mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust (lista powyżej). Pomoże dieta z dużą ilością warzyw i owoców, ale tylko delikatnie doprawianych. Warto też na jakiś czas zrezygnować z produktów mlecznych (można zastąpić je serami i jogurtami roślinnymi) oraz ryb i owoców morza (szczególnie tych puszkowanych). Warto także oczyścić sobie jelita, bo często nieprzyjemnych zapach z ust to wynik zalegających resztek w jelitach i ich ciągłemu trawieniu. Konieczne jest także zaprzestanie palenia papierosów – podziękuje nam za to cały nasz organizm, nie tylko jama ustna. Dobrze jest także zrezygnować z częstego picia alkoholu, a jeśli już chcemy wypić coś mocniejszego, niech to będzie białe bądź czerwone wino.
Ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. Zacznijmy od wyleczenia wszystkich zębów, bo jeśli mamy próchnicę lub inne schorzenia zębów i dziąseł, bardzo możliwe, że właśnie bakterie związane z chorobą mogą mieć ogromny wpływ na to, że mamy nieświeży oddech. Często pomaga usunięcie niektórych, wyjątkowo problematycznych zębów i wstawienie w ich miejsce porcelanowych implantów. Pomoże też piaskowanie zębów i ich lakowanie. Te zabiegi zabezpieczają płytkę nazębną przed osiadaniem bakterii, a wykonamy je w dobrych gabinetach stomatologicznych (co kilka lat zabiegi te można wykonać bezpłatnie w ramach ubezpieczenia a Narodowym Funduszu Zdrowia).
W przypadku halitozy należy myć zęby nie tylko dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem, ale także po każdym zjedzonym posiłku. Stomatolodzy zalecają także stosowanie płynów do płukania ust oraz nici dentystycznych, które dokładnie oczyszczają przestrzenie między zębowe (stosujemy je minimum dwa razy dziennie). Bakterie, które powodują przykry zapach z ust, bardzo często osadzają się na języku. Dlatego w trakcie szczotkowania trzeba dokładnie czyścić również powierzchnię języka – niektóre szczoteczki do zębów są wyposażone w specjalne powierzchnie czyszczące do języka. Warto także postawić na elektryczne szczoteczki do zębów, gdy też lepiej radzą sobie z usuwaniem kamienia nazębnego (i zapobiegają jego powstawaniu) oraz dokładniej czyszczą przestrzenie międzyzębowe.
Sprytnym sposobem na walkę z halitozą jest zadbanie o dobre nawilżenie jamy ustnej. Suchość powoduje, że powstają w ustach lotne związki siarki, które wyjątkowo nieprzyjemnie pachną. Ta suchość może być powodowana przyjmowaniem leków antydepresyjnych bądź tych, które stosuje się w przypadku schizofrenii (leki te zmniejszają produkcję śliny). Należy wtedy zadbać o częstsze przyjmowanie płynów, picie wody i herbaty.
Z czego korzystać w leczeniu halitozy?
Poniżej lista rekomendowanych produktów, jakie z pewnością pomogą nam w walce z nieprzyjemnym i mało komfortowym schorzeniem jamy ustnej, jakim jest halitoza. Większość z nich kupicie w drogerii lub aptece.
- Irygator soniczny do czyszczenia przestrzeni między zębowych, Phillips Sonicare AirFloss Ultra, cena ok. 300 zł
Irygatory do zębów to idealne narzędzia do czyszczenia przestrzeni między zębowych, bo robią to znacznie lepiej niż manualna szczoteczka, a nawet profesjonalne nici do zębów. Irygator marki Phillips przeznaczony jest dla osób, które nieregularnie korzystają z nici dentystycznych. Urządzenie AirFloss Ultra to łatwiejszy sposób na wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych i można używać go z płynem do płukania jamy ustnej lub wodą. Irygator usuwa nawet 99,9 procent płytki nazębnej, a już po dwóch tygodniach zauważymy efekt jego pracy. Osiągnięcie dobrych rezultatów jest możliwe dzięki wyjątkowej technologii łączącej powietrze i płyn do płukania jamy ustnej lub wodę, aby skutecznie, a jednocześnie delikatnie czyścić przestrzenie międzyzębowe i powierzchnie wzdłuż linii dziąseł. Wydajny strumień urządzenia AirFloss Ultra można dostosować do swoich upodobań, uzyskując pojedynczy, podwójny lub potrójny wystrzał strumienia po każdym naciśnięciu przycisku aktywacyjnego.
- Pęczniejąca nić dentystyczna Edel White Superflosss, cena ok. 15 zł
Nie można mówić o prawidłowej higienie jamy ustnej, jeżeli nie używa się nici dentystycznej. Ta, którą chcemy Wam polecić, jest wyjątkowa, ponieważ pęcznieje w trakcie używania i dzięki temu dokładniej czyści zęby. Wykorzystująca technologię Expanding Superfloss nić dentystyczna szwajcarskiej firmy Edel White redukuje płytkę nazębną nawet o 70 procent. Nić jest cienka w momencie wkładania do przestrzeni między zębowych, po czym pęcznieje, dzięki czemu skutecznie czyści nawet stosunkowo szerokie przestrzenie. Powiększona powierzchnia czyszcząca prowadzi do lepszych rezultatów czyszczenia. Nić pokryta jest woskiem o smaku świeżej mięty, a jedno opakowanie zawiera 25 metrów nici.
- Pasta do zębów Meridol Halitosis, cena ok. 21 zł
Pasta do zębów i języka Meridol Halitosis to niezwykle skuteczny produkt. Nie tylko zwalcza objawy przykrego oddechu, ale przede wszystkim eliminuje jego przyczyny. P asta Meridol Halitosis działa potrójnie – eliminuje bakterie, w bezpośredni sposób neutralizuje nieprzyjemny zapach oraz zapobiega jego powstawaniu. Substancje aktywne oraz cynk zawarte w składzie działają przeciwbakteryjnie poprzez redukcję metabolizmu beztlenowych bakterii Gram-ujemnych. Ta pasta do zębów i języka to produkt, który nie tylko eliminuje bakterie powodujące przykry zapach, ale również zapewnia ochronę przed próchnicą oraz chorobami dziąseł. Pastę do zębów Meridol mogą stosować wyłącznie dorośli bądź dzieci powyżej 12. roku życia. Do zestawu można dokupić również specjalistyczny płyn do płukania jamy ustnej z objawami halitozy oraz szczoteczkę do zębów (więcej na jej temat niżej).
- Szczoteczka do zębów Meridol Halitosis, cena ok. 18 zł
Firma Meridol proponuje także specjalistyczną szczoteczkę do zębów, która może pomóc nam w walce z halitozą. Meridol Halitosis to unikalna szczoteczka do zębów o delikatnym, miękkim włosiu, które nie podrażnia wrażliwych dziąseł. Miękkie włosie z cienkimi zakończeniami usuwa płytkę nazębną, a paski polerujące rozmieszczone między włosiem wspomagają eliminowanie bakterii nie tylko z zębów, ale i dziąseł. Główka szczoteczki pokryta jest małymi wypustkami, które ułatwiają utrzymanie higieny języka i wewnętrznej strony policzków. Kompleksowe oczyszczenie jamy ustnej z bakterii przeciwdziała powstawaniu nieprzyjemnego oddechu. Dzięki ergonomicznie wyprofilowanemu uchwytowi szczoteczka jest wygodna w użyciu.
- Ziołowy płyn do płukania jamy ustnej Sylveco, cena ok. 20 zł
Dobrym sposobem na walkę z nieprzyjemnym zapachem jest stosowanie płynów do płukania ust, a w szczególności tych naturalnych, na przykład ziołowych właśnie. My proponujemy płyn do płukania ust Sylveco – to marka, która słynie z dobrej jakości produktów naturalnych. Hypoalergiczny, naturalny płyn przeznaczony jest do codziennej higieny jamy ustnej. W składzie znajdziemy szałwię, miętę, rozmaryn, goździki oraz łagodzącą alantoinę. Szybko i skutecznie oczyszcza z resztek pokarmowych, a dzięki zawartości olejku eterycznego z mięty pieprzowej mocno odświeża oddech i zapobiega powstawaniu osadu. Jest preparatem, który nie podrażnia błony śluzowej, wrażliwych dziąseł i zębów. Ksylitol (cukier brzozowy) wspomaga remineralizację szkliwa, pozwala utrzymać prawidłowe pH, dzięki czemu płyn jest pomocny w profilaktyce zdrowia zębów.