Leczenie homeopatyczne ma tylu przeciwników, co wielbicieli. Nie jest ona uważana oficjalnie w środowisku lekarskim za metodę medyczną, natomiast ma pewne walory, które mogą świadczyć o jej skuteczności czy chociażby pozytywnym wpływie na zdrowie człowieka.
Czym jest homeopatia?
Homeopatia jest metodą leczenia, która została zaproponowana już w XVIII wieku. Jest to metoda niekonwencjonalna i naturalna, stąd wiele kontrowersji, jakie wzbudza. Leczenie homeopatyczne określanie jest jednocześnie jako leczenie kompleksowe – leczy i ciało, i duszę. Naczelną zasadą działania homeopatii jest to, że „podobne leczy podobne”, a więc w leku podaje się rozcieńczoną substancję, która w bardziej stężonej postaci mogłaby wywołać takie same objawy, jak schorzenie. Przykład? Krojenie cebuli podrażnia śluzówkę nosa, wywołuje katar i łzy, natomiast na takie objawy łagodzi syrop z cebuli.
Leki homeopatyczne wykonywane są tylko z naturalnych substancji roślinnych, mineralnych lub odzwierzęcych. Produkuje się je rozcieńczając wybrany surowiec oraz dynamizując go. Z kolei leki dobiera się do pacjenta, a nie objawów, co podnosi homeopatię do rangi leczenia zindywidualizowanego.
Co można leczyć przy pomocy hemoterapii?
Homeopatia sprawdzi się szczególnie przy drobnych infekcjach, które często nie wymagają nawet wizyty u lekarza. Leczenie niekonwencjonalne sprawdzi się zwłaszcza w przypadku walki z lekkim przeziębieniem, grypą, infekcjami układu oddechowego, kaszlem, zapaleniem zatok czy chociażby biegunką. Leki homeopatyczne można stosować przy bezsenności, przewlekłym zmęczeniu oraz stanach depresyjnych. W przypadku dzieci można zastosować homeopatię do leczenia kolek, łagodzenia ząbkowania czy w zmaganiach z nazbyt suchą skórą.
Ponadto homeopatia może być stosowana jako kuracja wspomagająca przy leczeniu raka, ponieważ właściwie dobrane leki i metoda mogą łagodzić działanie chemioterapii i innych wyniszczających organizm leków.
Zagrożenia homeopatii
Wielu lekarzy nie uznaje homeopatii jaki metody leczenia chorych, a nawet uznaje ją za niebezpieczną dla zdrowia. Spowodowane jest to między innymi małą ilością badań udowadniających skuteczność homeopatii oraz brakiem procedur mówiących o właściwym stosowaniu tej terapii. Ponadto lekarze zawracają uwagę na ogromne rozcieńczenie substancji aktywnych, które tracą w efekcie swoje właściwości i możliwości lecznicze.
Homeopatia może być niebezpieczna, zwłaszcza, jeśli próbuje się tą metodą leczyć dzieci. Może nie przynosić pożądanych efektów, nie zwalczać choroby, a jedynie dopuszczać do sytuacji, gdy stan zdrowia się cały czas, niekontrolowanie pogarsza. Dlatego powinna być stosowana bardzo ostrożnie i z rozmysłem, a w przypadku braku efektów, należy możliwie szybko wdrożyć standardowe leczenie.