Niedobór magnezu jest trudny do wykrycia, ponieważ wywołuje przeróżne dolegliwości – od problemów z układem krążenia po przemęczenie i nieprawidłowe działanie układu nerwowego. Dlatego podpowiadamy, jakie są najczęstsze objawy niedoboru magnezu oraz jak uzupełnić ten pierwiastek w swojej codziennej diecie.
Jak rozpoznać niedobór magnezu?
Magnez przede wszystkim bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, dlatego jego brak może powodować rozdrażnienie, nerwowość, trudności w zapamiętywaniu faktów i danych oraz ciągłe zmęczenie. Ponadto niedobór tego pierwiastka jest odpowiedzialny za bezsenność i skurcze mięśni (w nocy mogą być to bolesne skurcze łydek, natomiast w ciągu dnia drży powieka).
Niedobór magnezu może też przyczynić się do kołatania serca, a w dalszej perspektywie nawet miażdżycy, cukrzycy oraz nowotworów.
Kto jest narażony na niedobory magnezu? Każda osoba, która nie stosuje na co dzień prawidłowo zbilansowanej diety, ale też pije dużo kawy i alkoholu (substancje negatywnie wpływają na przyswajanie magnezu do organizmu). Zagrożone są osoby cierpiące na przewlekłe biegunki oraz odwodnienie organizmu. Negatywnie na ilość magnezu wpływa też stres, wysiłek fizyczny i umysłowy (uwaga studenci!).
Dieta zawierająca magnez
Za główne źródło magnezu w diecie uważa się wszelkie produkty pełnoziarniste i zbożowe. To także kasze (szczególnie gryczana), rośliny strączkowe (fasola, groch, soja), kakao (i gorzka czekolada o zwartości kakao minimum 80%), zielone warzywa, owoce (banany) oraz orzechy (laskowe, migdały, pestki dyni).
Trzeba pamiętać także, aby warzywa i owoce jeść na surowo, gdyż w obróbce cieplnej ulatnia się nawet do 70% tego pierwiastka. Wchłanianie utrudniają także: zbyt duża ilość wapnia i fosforu, nasycone kwasy tłuszczowe i soki owocowe. Dieta z magnezem pozwoli pozbyć się skurczów, rozdrażnienia i kołatania serca.
Tabletki z magnezem?
Tak! W czasie poważnego, objawowego niedoboru magnezu sama dieta może nie wystarczyć, dlatego warto posilić się suplementacją i tabletkami zawierającymi magnez. Jak wybrać te najlepsze? Na pewno nie kosztują 5 zł – te najtańsze zawierają śladowe ilości magnezu, a często nie są uzupełnione w witaminę B6, która jest niezbędna do właściwego wchłaniania magnezu.
Przyjrzyj się także zawartości samego magnezu – powinna zapewniać przynajmniej 100% zapotrzebowania osoby dorosłej. Chociaż na początku kuracji lepiej wybierać te zapewniające nawet 200% potrzeb ludzkiego organizmu.
Co ciekawe, magnez łagodzi bóle menstruacyjne oraz inne dolegliwości związane z miesiączkowaniem, dlatego na jego odpowiednią ilość w diecie powinny szczególną uwagę zwrócić kobiety.