Z wakacji przywieźliśmy moc wspomnień. Pamiątki, opaleniznę i pewnie także dobry humor wywołany endorfinami wprost ze słońca. Niestety poza dobrym nastrojem i pięknie opalonym i zrelaksowanym ciałem mogliśmy dodatkowo nabawić się zakażenia brodawczakiem ludzkim, czyli potocznie mówiąc kurzajkami. Jak się objawiają i jak sobie z nimi poradzić?
Jak rozpoznać kurzajkę?
Kurzajka powstaje w wyniku zarażenia się wirusem HPV. To ten sam wirus, który wywołuje np. opryszczkę. Kurzajka najczęściej pojawia się na podeszwie stóp i na dłoniach. Jak ją odróżnić od odcisku? Kurzajki swoim wyglądem często przypominają zwykły odcisk. Jest jednak taka cecha, która je wyróżnia. Gdy przyjrzymy się jej uważnie, zaobserwujemy we wnętrzu czarne, malutkie punkciki. To naczynia krwionośne. Kurzajki są trudne do wyleczenia, bowiem bardzo łatwo możemy je przenosić z miejsca na miejsce. Jednak sposobów na kurzajki, na szczęście, jest kilka.
Skąd się biorą brodawczaki?
Jak już wiemy, brodawczak to wirus. Wirusy bardzo łatwo się przenoszą i to nie tylko z człowieka na człowieka, ale także poprzez dotykanie czy używanie tych samych przedmiotów co osoba zarażona. Dlatego tak łatwo jest je przywieźć z wyjazdów wakacyjnych. Gdy jesteśmy zrelaksowani, nie zwracamy często dostatecznej uwagi na zasady bezpieczeństwa. Kurzajkami najczęściej zarażamy się na basenie, w saunie, szatni basenowej czy sali gimnastycznej. Do zakażenia może także dojść w miejscach takich jak prysznic hotelowy czy zwykła podłoga w hotelu. Zarażamy się tam, gdzie przemieszcza się wiele osób. Dlatego warto pamiętać, aby zawsze używać własnych ręczników, obuwia, a także nie zapominać o noszeniu klapek w miejscach ogólnodostępnych dla innych ludzi.
Sposób na kurzajki
Kurzajki łatwo się przemieszczają, możemy sami przenosić je z jednego miejsca na drugie, dlatego tak ważna jest szybka reakcja na nie. W aptece możemy kupić preparaty do wymrażania kurzajek. Działają one na brodawkę od samego korzenia. Dzięki stosowaniu tego typu domowej krioterapii możemy pozbyć się niechcianych narośli. Gdy kurzajki namnażają się lub są zbyt duże, warto udać się do lekarza lub podologa na konsultacje. Profesjonalne sposoby na kurzajki są niezwykle skuteczne i bezpieczne. Więcej na ich temat można znaleźć pod adresem: https://www.help4skin.pl/produkty/szybko-i-skutecznie-usuwa-brodawki-i-kurzajki
Jak uniknąć zarażenia?
Niestety, mimo zachowywania zasad higieny nie zawsze mamy wpływ na to, czy zakazimy się wirusem, czy nie. Możemy jednak próbować uniknąć zakażenia, stosując się do podstawowych zasad higienicznych takich jak: używanie tylko własnego ręcznika czy obuwia, chodzenie wyłącznie w klapkach kąpielowych na terenie basenu, szatni czy pod prysznicem hotelowym. Dbajmy o swoje zdrowie. Sposobów na kurzajki jest sporo, jednak lepiej zapobiegać, niż leczyć.