Sezon letni sprzyja zwiększonej zachorowalności na grzbicę. Nieprzestrzeganie zasad higieny, szczególnie w dużych skupiskach ludzkich, może skutkować pojawieniem się objawów tej nieprzyjemnej choroby. Jak więc uniknąć niechcianej pamiątki z wakacji?
Czym jest grzybica?
Grzybica to choroba zakaźna wywoływana przez mikroskopijne grzyby. Atakują one głównie skórę (głowy, paznokci, stóp, pachwin czy brody), a także narządy wewnętrzne. Wyróżnia się kilka gatunków grzybów chorobotwórczych: dermatofity (atakujące skórę gładką i owłosioną, stopy i paznokcie), drożdżaki (grzyby drożdżopodobne wywołujące zmiany w obrębie narządów płciowych oraz odpowiedzialne za choroby jamy ustnej), jak również pleśnie (zajmujące głównie narządy wewnętrzne).
Grzybicą łatwo się zarazić w kontakcie z drugim człowiekiem (rzadziej zwierzęciem). W przypadku rozpoznania choroby u jednego z członków rodziny należy przystrzegać rygoru higienicznego, gdyż grzybica szybko może stać się wspólnym problemem osób mieszkających pod jednym dachem.
Objawy i leczenie grzybicy
Grzybica objawia się przede wszystkim świądem, zaczerwienieniem, wypryskami (krostkami, grudkami), pękaniem i łuszczeniem się naskórka. Objawy jednak mogą być różne w zależności od gatunku grzyba wywołującego chorobę, łatwo je także pomylić z innym problemem skórnym (np. alergią). Jeżeli podejrzewamy u siebie grzybicę, koniecznie skontaktujmy się z lekarzem. Specjalista ma możliwość obejrzenia zmian skórnych pod specjalną lampą i wdrożenia skutecznego leczenia.
W przypadku stwierdzenia choroby, leczenie obejmuje stosowanie zewnętrznych preparatów przeciwgrzybiczych (maści, zasypek, kremów, lakierów do paznokci itp.) i/lub leków przyjmowanych doustnie. Warunkiem jest konsekwentne ich stosowanie, a także wydezynfekowanie ubrań, obuwia, przyborów higienicznych.
Jak zapobiegać grzybicy podczas urlopu?
Rozwojowi grzybicy sprzyjają ciepło i wilgoć. Nie da się więc ukryć, że podczas urlopu stwarzamy chorobie idealne wręcz warunki! Możemy się jednak przed nią bronić, przestrzegając zasad higieny. Nie dawajmy sobie od nich „wolnego” szczególnie latem – wiedząc o potencjalnym zagrożeniu, na urlopie tym bardziej powinniśmy pamiętać o zachowaniach profilaktycznych.
Do najpowszechniejszych problemów ze stopami latem należy zakażenie grzybicą. Unikajmy zatem chodzenia boso – po morych pomostach, w publicznych łazienkach, przy basenie itp. Dokładnie wycierajmy mokre stopy, szczególnie w przestrzeni międzypalcowej. Profilaktycznie możemy zastosować spray przeciwgrzybiczy. W miarę możliwości starajmy się nie korzystać z wypożyczalni obuwia.
Korzystanie ze wspólnego ręcznika czy przyborów toaletowych (grzebień, gąbka, nożyczki do paznokci) może skończyć się zarażeniem grzybicą. Podczas mycia się zwracajmy szczególną uwagę na te punkty naszego ciała, w których łatwo gromadzi się brud i pot – pachy, pachwiny, wszelkie zagłębienia pod fałdami skórnymi. Starajmy się nosić przewiewne ubrania i obuwie wykonane z naturalnych materiałów.