Wzdęcia dopadają nas w najmniej odpowiednich sytuacjach. Towarzyszą nam bardzo często podczas rodzinnych spotkań przy świątecznym stole, czy przy okazji wyjść do restauracji z kuchnią różniącą się o tej, którą znamy na co dzień (np. chińską, tajską czy turecką). Mogą być też oznaką bardziej poważnych chorób układu pokarmowego, nietolerancji pokarmowej lub po prostu efektem przejedzenia. Odkryj, jak w łatwy sposób zapobiegać wzdęciom i leczyć je, gdy już się pojawią.
Skąd biorą się wzdęcia?
Podczas jedzenia połykamy powietrze, które w małej części dostaje się również do żołądka. Również w wielu produktach spożywczych znajduje się pewna zawartość tlenu, którą „zjadamy”. Liczy się, że w ciągu doby do żołądka przedostają się nawet 3 litry tlenu!
Jednak takie powietrze to najmniejszy problem. Gazy powstają również podczas trawienia i rozkładu pokarmu w układzie trawiennym. Najwięcej gazów wytwarza się podczas trawienia węglowodanów oraz produktów zawierających znaczną część błonnika pokarmowego (warzywa, owoce, orzechy, produkty pełnoziarniste). Problem z nadmiernym wzdęciami mają także osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy i nie wytwarzają odpowiedniej ilości laktazy, enzymu rozkładającego laktozę. Wzdęcia powoduje się nadmierne spożywanie napojów gazowanych, które są dodatkowo wzbogacane w dwutlenek węgla.
Powracające wzdęcia mogą być także sygnałem naszego organizmu o poważniejszych chorobach bądź upośledzeniu niektórych organów. W przypadku bardzo częstych oraz bolesnych wzdęć warto zbadać wątrobę, trzustkę, woreczek żółciowy czy jelito grube. Należy także wykluczyć ewentualne zapalenie otrzewnej czy niedrożność jelit.
Jak zapobiegać wzdęciom?
Leczenie wzdęć należy zacząć od przyjrzenia się swojej diecie. Przede wszystkim należy zrezygnować z napojów gazowanych, kwaśnych potraw (kapusta i ogórki kiszone, duża ilość octu dodawana do potraw), węglowodanów, częstego spożycia roślin strączkowych i żucia gumy. Należy postawić na produkty spożywcze wysokobłonnikowe, które oczyszczą jelita ze złogów, powodujących powstawanie gazów. Jednak, aby błonnik zadziałał prawidłowo, należy równie zadbać o właściwą ilość płynów w diecie – może być to woda (niegazowana!), ziołowe herbatki oraz świeżo wyciskane soki.
Ponadto bardzo ważny jest ruch, poprawiający trawienie i perystaltykę jelit. Należy też unikać picia kwaśnych napojów, a często pić koktajle bananowe, które dostarczają dużo potasu, obniżającego ilość sodu w organizmie (odpowiedzialnego za powstawanie wstydliwych gazów). Nigdy nie jedz w pośpiechu, gryź małymi kęsami i staraj się nie połykać dużo powietrza podczas spożywania posiłków.
Sposoby na wzdęcia
Często w czasie świąt musimy działać szybko, by pozbyć się wzdęć. Pomogą nam dostępne w aptekach leki bez recepty na wzdęcia, które dostarczają organizmowi enzymów trawiennych, przyspieszających rozkład i wydalanie pokarmów oraz rozbijających pęcherzyki powietrza.
Działają też napary z ziół: koper włoski, mięta pieprzowa czy bazylia. Pij również dużo czarnej lub czerwonej herbaty, do której możesz dodać starty korzeń imbiru, skórkę pomarańczową lub cynamon. Świetnie na pozbycie się gazów wpłynie również masaż wzdętego brzucha.