Migrena nie jest zwykłym głowy. Nie działają na nią zwykłe tabletki przeciwbólowe, ponieważ jej przyczyny są zupełnie inne, a i objawy bardziej różnorodne i dotkliwe. Podpowiadamy, jak właściwe rozpoznać migrenowy ból głowy, jak go leczyć i zapobiegać napadom choroby. Przygotowaliśmy również listę kilku polecanych leków i suplementów diety, które doskonale sprawdzą się w walce z migreną.
Czym jest migrena?
Migrena zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, bowiem dotyczyć może nawet 10-15 procent populacji. Migrenowy ból głowy jest schorzeniem przewlekłym, które znacznie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, a także u osób w wieku średnim, chociaż pierwsze objawy można zauważyć nawet w wieku dojrzewania. Mimo że migrena ma charakter napadowy, jest uznawana za chorobę nawracającą, nieustającą, ponieważ przerwy między atakami są bardzo różne – mogą trwać kilka godzin, dni, ale też miesięcy.
Bóle migrenowe mogą być bardzo silne i paraliżujące do tego stopnia, że chory nie jest w stanie normalnie funkcjonować, ciężko mu się skupić i pracować. Niestety, migreny nie widać, a choremu trzeba uwierzyć na słowo, że ból jest tak silny, że wymaga zwolnienia lekarskiego z pracy, przebywania w absolutnej ciszy, ciemności i spokoju. Atak migreny trwa zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu godzin (od 3 do 72 godzin). W przypadku, gdy ból ten utrzymuje się dłużej niż trzy dni, konieczna jest hospitalizacja.
Objawy migreny
Uważa się, że objawy migreny zależą w dużej mierze od człowieka, jego stylu życia i indywidualnych predyspozycji. Jednak naukowcy, którzy wiele lat pracowali nad tą wyjątkowo nieprzyjemną chorobą, opracowali listę najbardziej „popularnych” i najczęściej występujących symptomów, mogących wskazywać właśnie na migrenę.
Warto zacząć od tego, jak zaczyna się migrena. U wielu osób jest to ziewanie, bez wyraźnie odczuwanego zmęczenia i senności. Wiele osób, gdy zaczyna ziewać, spodziewa się, że w ciągu najbliższych 30 minut może przyjść silny atak. Migrenę zapowiadają także takie objawy, jak niespodziewana zmiana nastroju czy chociażby uczucie pragnienia. Nachodzący migrenowy ból głowy zapowiada też tak zwana aura, która może pojawić się około pół godziny przed atakiem. Jak wygląda migrenowa aura? Osoba cierpiąca na ten silny ból głowy zaczyna widzieć mroczki i jasne plamki przed oczami, a także zatraca ostrość widzenia. Do tego dochodzi najczęściej drętwienie rąk oraz nóg. Jeśli po takiej aurze zacznie nas bardzo silnie boleć głowa, możemy mieć 100-procentową pewność, że to właśnie migrena. Aura niestety potrafi zostać z nami na dłużej i męczyć nas nawet podczas migreny. Natomiast drętwienie rąk i nóg bardzo często zmienia się w wyjątkowo męczące odczucie wbijania do ciała igieł czy szpilek. Takie ukłucia w połączeniu z bólem głowy to niesamowicie trudne doświadczenia dla każdego człowieka i powoduje, że migrena jest wyjątkowo nieznośna.
Do migreny dołącza zazwyczaj też ból brzucha. To nudności, biegunka, wymioty, ale także inne nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wielu lekarzy uważa, że bez problemów żołądkowych nie można mówić o występowaniu migreny, a będzie to w takim wypadku jedynie zwykły ból głowy. Ponadto osoby, które cierpią na migrenę, mogą mieć światło- i dźwiękowstręt. Zbyt jasne oświetlenie, nawet naturalne światło słońca okazują się nie do zniesienia, a wysokie, głośne lub intensywne dźwięki sprawiają fizyczny ból. Migrenie towarzyszyć może też duża wrażliwość skóry, która objawia się nadmiernym odczuwaniem skrajnych temperatur. Nawet zwykły dotyk może być bardzo drażniący dla osoby, którą męczy migrena. Podobnie dzieje się w przypadku silnych zapachów, będących bardzo trudnymi do zniesienia przez chorych.
W odróżnieniu od innych bólów głowy, które mogą być spowodowane bólem zatok czy przemęczeniem, niewyspaniem, migrenowy ból głowy obejmuje całą głowę. Nie jest punktowy, nie ma możliwości, by bolała nas jedna strona czaski, czy ból był kłujący w jakimś konkretnym jej miejscu. Migrena to ból wszechogarniający naszą głowę, co powoduje, że jest bardzo trudny do zniesienia i wyjątkowo uciążliwy.
W skrajnych przypadkach, osoby chore na migrenę, mogą mieć znaczące problemy z koncentracją, a nawet ze słyszeniem i mówieniem. Migrena wiąże się niejednokrotnie także z apatią, brakiem łaknienia, bezsennością czy silnymi zawrotami głowy i omdlewaniem.
Atak migreny można przetrwać!
Mimo że atak migrenowego bólu głowy może całkowicie nas paraliżować, uniemożliwiając nam normalne funkcjonowanie, możemy nieco załagodzić jego przebieg. Oczywiście sprawdzą się przede wszystkim leki przeciwmigrenowe, których znaczna część dostępna jest już bez recepty (poniżej przygotowaliśmy dla Was zestawienie kilku najbardziej skutecznych i sprawdzonych). Jednak na własną rękę możemy podjąć też działania łagodzące uciążliwy ból głowy i fatalne samopoczucie. Bardzo często specjaliści od domowej medycyny polecają olejki, którymi możemy nacierać swoje skronie. Przy czym należy być ostrożnym z ich wykorzystaniem, ponieważ źle dobrane i zbyt intensywne, mogą przynieść wręcz odwrotny skutek i spotęgować nieznośny ból. Dlatego też warto sięgać tylko po sprawdzone środki, jak na przykład migrenol, zawierający właściwe olejki w odpowiednich proporcjach. Poza migrenolem sprawdzi się olejek z bazylii, lawendowy oraz z mięty pieprzowej. Dobrze jest także wypić czarną herbatę mocno słodzoną, a także ziołowe napary z stokrotki czy rumianku. Na migrenę pomagają też gorące kąpiele, przy zgaszonym świetle i najlepiej w absolutnej ciszy – mają one ogromną siłę relaksacyjną, wyciszającą, a tym samym i pomagającą zmierzać się z ogromnym bólem głowy. Nasze babcie stosowały na migrenę także cytrynę, a dokładnie jej plasterki, którymi okładały sobie skronie. Warto spróbować!
Jeśli często cierpimy na napady migreny, warto też od czasu do czasu wybrać się do specjalistów z zakresu akupresury. Właściwe uciskanie skroni czy kciuka może łagodzić ból migrenowy, a nawet w przyszłości nieco zapobiegać napadom choroby.
Dobrą praktyką jest zapisywanie sobie w dzienniczku częstotliwości i okoliczności występowania ataków migreny. Warto zapisywać także objawy oraz wszelkie dolegliwości, jakie towarzyszą migrenie. Dzięki temu łatwiej będzie lekarzowi podjąć dobrą decyzję o leczeniu, które, dzięki naszym zapiskom, powinno być bardziej skuteczne.
Natomiast w przyszłości napadom migreny pomoże zapobiegać odpowiednia dieta, która nie będzie zawierała przede wszystkim orzeszków ziemnych, alkoholu, czekolady, serów pleśniowych, wędzonych wędlin i serów, a także kawy. Unikajmy wysoko przetworzonych produktów oraz gotowych dań, które mogą zawierać glutaminian sodu czy inne sztuczne konserwanty i nadmierną ilość soli. To chyba oczywiste, że należy zrezygnować z palenia papierosów i zadbać o właściwą długość i jakość snu (pomiędzy 6 a 9 godzin na dobę). Zdrowy tryb życia, chociażby minimalna ilość sportu i wysiłku fizycznego, a także zdrowa dieta (najlepiej śródziemnomorska) to klucze do sukcesu. Nie zawsze całkowicie wyeliminują migrenowe bóle głowy, ale jednak mogą nieco złagodzić przebieg ataku.
Najlepsze leki i preparaty na migrenę
Tak, jak już wyżej wspomnieliśmy, specjalnie dla Was zrobiliśmy przegląd najbardziej skutecznych, dostępnych bez recepty, a jednocześnie bezpiecznych dla zdrowia, leków, które pomogą Wam łagodzić migrenowe bóle głowy. Przed ich zastosowaniem koniecznie przeczytajcie ulotkę i stosujcie się dokładnie do zaleceń, jakie dla danego leku doradza producent. To bardzo ważne, gdyż leki na migrenę są z zasady bardzo mocne i w sytuacji, gdy przekroczymy właściwą dawkę, możemy poważnie zaszkodzić swojemu zdrowiu.
- Excedrin MigraStop
Ecedrin MigraStop to stosunkowo tani lek na migrenę, który przyjmuje się w postaci powlekanych tabletek. Sprawdza się zarówno w przypadku napadów migreny z aurą i bez aury, a ponadto może być stosowany podczas „zwykłych” bólów głowy. Unikatowy skład tabletek Excedrin MigraStop pozwala radzić sobie ze wszystkimi nieprzyjemnymi objawami migreny – jak zapewnia producent, eliminuje nie tylko silny ból głowy, ale także dodatkowe objawy jak nudności, światłowstręt czy dźwiękowstręt. Jak stosować lek Ecedrin MigraStop? Dwie tabletki należy popić szklanką wody. W razie konieczności można przyjąć kolejne dwie tabletki, przy czym należy zachować 4-6 godzinny odstęp między dawkami. Nie wolno stosować dawki większej niż 6 tabletek w ciągu doby. Opakowanie leku na migrenę Ecedrin MigraStop kosztuje około 15 zł za 20 tabletek.
- BilDi MigrenoMit
BilDi MigrenoMit nie jest typowym lekiem, a specjalnym środkiem dietetycznym, który zaleca się stosować u osób często miewających napady migreny. Preparat BilDi MigrenoMit wyróżnia się bardzo wysokim stopniem wchłaniania i jest dobrze przyswajany przez ludzki organizm. Dzięki zastosowaniu odpowiednich substancji czynnych oraz ich zbilansowanych dawek, preparat oddziałuje na organizm w skuteczny i bezpieczny sposób. Jego skuteczność potwierdzają liczne badania. Preparat zawiera koenzym Q10, ryboflawinę (B2) i niacynę (B3). Skuteczność zastosowania tych właśnie substancji w preparacie potwierdzają liczne badania światowe. Preparat należy przyjmować pod nadzorem lekarza. Niestety nie jest to tani preparat, a opakowanie 120 kapsułek kosztuje aż około 200 zł. BilDi MigrenoMit przyjmuje się w dawce 2 tabletek dziennie, co powoduje, że opakowanie preparatu wystarczy na około dwa miesiące stosowania.
- Herbatka polecana przy migrenie Globus Eko
Herbatka polecana przy migrenie Globus Eko to bardzo bogaty zestaw ziół, który pomaga łagodzić napady migreny, a jednocześnie wydłuża czas przerwy pomiędzy kolejnymi napadami. W składzie herbatki Globus Eko znajdziemy między innymi takie zioła, jak ziele wierzbówki, bukwicy, macierzanki, krwawnika, melisy; korzeń kozłka, kwiat bzu czarnego, lipy, szyszki chmielu w różnych proporcjach. Taki zestaw dobroczynnych ziół pomaga nie tylko przy migrenowych bólach głowy, ale sprawdzi się również podczas stanów osłabienia, złego samopoczucia, spadku nastroju czy nieokreślonych bólach głowy. Działa uspokajająco i wyciszająco na organizm. Jest bardzo wydajny i tani – opakowanie kosztuje około 6 zł, a do szklanki naparu wystarczy 1 łyżeczka (zalewamy wrzątkiem i odczekujemy około 5-10 minut). Dodatkowym atutem herbatki na migrenę Globus Eko jest jej ekologiczny i 100-procentowo polski skład.