Niechętni wizytom lekarskim panowie powinni mieć się na baczności, gdyż problemy z prostatą mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Jakie objawy daje chora prostata? Kiedy udać się do specjalisty? Jak zadbać o profilaktykę chorób prostaty? Odpowiadamy!
Problemy z prostatą
Prostata, czyli gruczoł krokowy (stercz) to narząd, który posiadają wyłącznie mężczyźni. Wchodzi on w skład męskiego układu rozrodczego, a umiejscowiony jest pod pęcherzem moczowym.
Niestety, większość mężczyzn nie ma nawyku profilaktycznego kontrolowania stanu gruczołu krokowego. Dopiero, gdy pojawia się potrzeba coraz częstszego korzystania z toalety oraz ból i pieczenie podczas oddawania moczu, panowie zaczynają się zastanawiać, czy wszystko jest w porządku. Zaniepokoić powinno nocne wstawanie do toalety oraz niewielka ilość wydalanego moczu, mimo silnego parcia na pęcherz. Ból związany z prostatą może być również zlokalizowany w podbrzuszu czy okolicach penisa.
Częstą przypadłością związaną z prostatą jest łagodny przerost tego gruczołu. Można go z powodzeniem leczyć farmakologicznie za pomocą alfablokerów. Leki stosuje się również w przypadku zapalenia prostaty, które potrafi być bardzo bolesne. Przeciwnie nowotwór prostaty – ta poważna choroba może przebiegać bezobjawowo. Dlatego tak ważne jest reagowanie na pierwsze niepokojące symptomy oraz wykonowanie badań przesiewowych.
Mężczyzna na kozetce
Problemy z prostatą dotykają zwykle mężczyzn w średnim wieku. Zauważono zwiększoną zachorowalność wśród panów w wieku 50-60 lat, jednak może ona również dotyczyć tych dużo młodszych.
Dlaczego mężczyźni unikają profilaktycznego badania prostaty? Wielu z nich zwyczajnie wstydzi się wizyty u urologa, która wiąże się z badaniem per rectum. Rzeczywiście, badanie to nie należy do najprzyjemniejszych, lecz jest podstawowym elementem diagnostyki. Ponadto panowie obawiają się, że wykrycie choroby i ewentualne leczenie operacyjne będzie skutkowało impotencją – co zdarza się niezbyt często. Problemy z gruczołem krokowym kojarzą się im też głównie z nowotworem, który traktują jak wyrok, podczas gdy zmiany mogą mieć charakter łagodny i poddający się działaniu leków na prostatę. Wokół chorób prostaty narosło wiele innych mitów, więc panowie tym bardziej powinni zainteresować się rozwianiem ich u dobrego lekarza.
Profilaktyka chorób prostaty
Panowie w średnim wieku, nawet przy braku objawów, powinni poddawać się regularnym kontrolom u urologa. Wspomniane wcześniej krępujące badanie nie jest jedynym badaniem profilaktycznym. Kolejne to oznaczenie antygenu gruczołu krokowego PSA, którego stężenie mierzy się we krwi pacjenta.
W walce o zdrowie istotnym elementem jest styl życia. Męską dietę należy wzbogacić o nienasycone kwasy tłuszczowe (zawarte m.in. w pestkach dyni, oleju lnianym). Ograniczenie tłuszczów zwierzęcych i spożywanie bogatych w likopen pomidorów, przysłuży się nie tylko prostacie, ale i ogólnej kondycji panów. Niezwykle ważne jest również pozytywne nastawienie – badamy się po to, aby uniknąć problemów. Nie krępujmy się dbać o zdrowie!