Witamina D bywa nazywana witaminą słońca, ponieważ jest ona produkowana w ludzkiej skórze poddanej działaniom promieni słonecznych. Ta niepozorna witamina ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, a jej niedobory mogą prowadzić do poważnych powikłań. Suplementacje witaminy D w organizmie ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jesienią, gdy w naszej szerokości geograficznej czasem całymi tygodniami nie widzimy słońca.
Działanie witaminy D
Witamina D jest ważna już w wieku niemowlęcym i dziecięcym, gdyż wpływa na prawidłowy rozwój oraz pomaga budować mocne kości, chroniąc jednocześnie przed krzywicą. Jednak powinna być zapewniona także w wieku późniejszym, ponieważ zapobiega osteoporozie, wspiera działanie hormonów, co jest szczególnie ważne w przypadku chorób endokrynologicznych. Pozwala na właściwą gospodarkę wapniowo-fosforową w organizmie, dzięki temu, że dba o właściwy stosunek wapnia do fosforu, a także zapewnia prawidłowe wchłanianie wapnia z pożywienia.
Ponadto witamina D zalecana jest w przypadku cierpiących na cukrzycę, problemy sercowe oraz… depresję. Świetnie wzmacnia organizm w stanach przemęczenia, osłabienia oraz wytężonej pracy zarówno umysłowej, jak i fizycznej. Wspomaga układ immunologiczny, chroniąc nas przed przeziębieniami, a także przed chorobami nowotworowymi.
Jak rozpoznać niedobór witaminy D?
Objawy niedoboru witaminy D są dość subtelne i często przez to niezauważalne. Jest to przede wszystkim chroniczne zmęczenie, senność (lub bezsenność) i osłabienie. Można też znacznie częściej łapać przeziębienia i różne zakaźne choroby. Niewystarczająca ilość witaminy D w organizmie to również bóle kostno-stawowe, a nawet łamliwość kości czy choroby przyzębia. Jej niedobór powodować może także utartę apetytu, nawracające biegunki i uczucie niesmaku oraz pieczenia w jamie ustnej.
Brak witaminy D w diecie może doprowadzić ponadto do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka, powodować skłonność do otyłości, cukrzycy oraz chorób układu krążenia.
Naturalne źródła witaminy D
Witamina D jest substancją rozpuszczaną w tłuszczach, dlatego ważne jest, aby spożywać ją razem z produktami zawierającymi tłuszcze. W przeciwnym wypadku może nie zostać właściwe wchłonięta. Z tego powodu doskonałym naturalnym źródłem witaminy D są tłuste ryby morskie, takie jak makrela, łosoś, tuńczyk i sardynki, a także tran. W diecie bogatej w witaminę D nie może zabraknąć również jajek oraz żółtego sera.
Trzeba jednak pamiętać, że zawartość witaminy D w tych produktach jest wyjątkowo mała i żeby zapewnić 100% zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę, należałoby jeść ich naprawdę dużo i codziennie. Dlatego świetnym sposobem jest suplementacja preparatami dostępnymi w aptece, przynajmniej sezonowo – jesienią oraz zimą.