Diagnoza „łuszczyca” brzmi wyjątkowo złowieszczo. To choroba, której zasadniczo nie da się wyleczyć, a jedynie załagodzić objawy. Lekarze nie są pewni, co powoduje to schorzenie, chociaż zazwyczaj ma ono podłoże genetyczne. Sprawdź, jak rozpoznać objawy łuszczycy oraz jak sobie z nią radzić.
Kilka słów o łuszczycy
Przyczyna łuszczycy nie jest do końca znana, jednak wiele teorii podkreśla, że jest to choroba autoimmunologiczna – organizm sam zaczyna atakować własne komórki, a szczególnie tkankę skórną. Bez wątpienia jest to natomiast choroba dziedziczna, ponieważ często zapadają na nią dzieci rodziców z łuszczycą lub ich wnukowie. Nie ma jednak żadnej możliwości, aby łuszczycą się zarazić.
Pierwsze objawy łuszczycy można zauważyć już w wieku dziecięcym, a występować mogą one między 10. a 40. rokiem życia. Skóra zaczyna się złuszczać nawet kilka razy szybciej niż skóra zdrowego człowieka – proces łuszczenia naskórka trwa tylko 4 dni, zamiast standardowego miesiąca. W efekcie skóra chorego wydaje się być znacznie grubsza niż u osoby zdrowej, a na całym ciele można zauważyć wykwity z martwego naskórka.
Objawy łuszczycy
Łuszczyca jest powodowana zbyt szybkim złuszczaniem się warstw naskórka, więc widoczna jest na powierzchni skóry. Zmian chorobowych szukaj na łokciach, kolanach, stopach i dłoniach, nogach, okolicach pleców i pośladków oraz na owłosionej części głowy. Zmiany skórne pokryte są srebrzystymi, błyszczącymi łuskami lub czerwonymi grudkami, które mogą zlewać się w duże zaognione skupiska.
Skóra na głowie jest bardzo sucha, schodzi i może przypominać łupież. Choroba ta może również dotyczyć paznokci, a na ich powierzchni tworzy się wtedy zrogowaciała warstwa, płytka jest nierówna, krucha, z wgłębieniami, a pod paznokciem można zauważyć charakterystyczną żółtą plamkę.
Leczenie łuszczycy
Łuszczyca jest chorobą, która pojawia się w nieoczekiwanym momencie, ale tak samo może zniknąć – bez wyraźniej przyczyny. Często jest związana z dużym stresem, a nawet nerwicą i gdy ten stan mija, również łuszczyca może ustąpić.
W leczeniu łuszczycy najważniejsze jest nawilżanie specjalnymi preparatami, maściami kremami, które zatrzymują wilgoć w skórze, opóźniając jej złuszczanie. Warto stosować również do kąpieli olejki i płyny nawilżające. Kosmetyki w swoim składzie powinny zawierać glicerynę, kolagen, mocznik oraz emolienty. W leczeniu łuszczycy świetnie sprawdza się także ekspozycja na słońce, a nawet wizyty w solarium. Na czas kuracji należy zrezygnować z palenia papierosów, a także picia znacznych ilości alkoholu, nie mówiąc o innego rodzaju używkach.