Dobra pamięć i koncentracja to podstawa dla efektywnej nauki i pracy. Nie zawsze jednak możemy się nimi cieszyć, a wpływ na to ma między innym stres, zła dieta oraz tryb życia. Podpowiadamy, co zrobić, aby usprawnić działanie swojego mózgu. Poniżej również lista substancji wpływających na sprawne funkcjonowanie układu nerwowego.
Witaminy i minerały dobre dla pracy mózgu
Najlepszym sposobem na dostarczenie witamin i minerałów odpowiadających za doskonałą pamięć i precyzyjną koncentrację jest prawidłowa dieta. Niestety, nie zawsze dbamy o nią w wystarczającym stopniu, aby zapewniała właściwe składniki odżywcze. Dlatego czasem warto sięgnąć po sprawdzone suplementy diety na pamięć i koncentrację, szczególnie w okresie wzmożonej pracy umysłowej (np. w czasie sesji, egzaminów, trudnych zadań w pracy).
Wśród witamin najlepszych dla naszego układu nerwowego wymienia się przede wszystkim witaminy z grupy B – B3, B4, B6 oraz B12. Natomiast polecane minerały to żelazo, cynk, magnez, potas oraz fosfor. Świetnie na pamięć działa także kwas linolowy. Jeśli więc chcemy kupić suplement diety wspomagający pamięć, warto najpierw przejrzeć listę jego składników, aby upewnić się, że zawiera przynajmniej część z nich.
Inne substancje wspomagające pamięć i koncentrację
Nie tylko witaminami człowiek żyje… natura stworzyła szereg substancji dostępnych na wyciągnięcie ręki, których zadaniem jest poprawa pamięci i koncentracji. To w szczególności żeń-szeń, polecany osobom uczącym się i przygotowującym do egzaminów.
Warto sięgnąć także po preparaty z miłorzębem japońskim, którego składniki opóźniają procesy starzenia się komórek nerwowych. Ponadto zapobiegają odkładania się białka w mózgu, co zapobiega poważnej chorobie Alzheimera. Kolejną zbawienną substancją dla mózgu jest bogata w cholinę lecytyna, uczestnicząca w powstawianiu nowych komórek nerwowych. Natomiast skutki zmęczenia psychicznego złagodzi kofeina, której źródłem jest kawa lub mocna herbata.
Jak usprawnić swoją pamięć?
Przede wszystkim należy zadbać o jakość snu, ponieważ bezsenność i niedosypianie sprawiają, że mózg nie działa na pełnych obrotach, a skupienie uwagi graniczy z cudem. Warto zadbać o chociażby minimalną aktywność fizyczną, która poprawia dotlenienie mózgu. Nie spędzaj całych dni przed telewizorem, a w zamian sięgnij po książkę lub czytaj gazety.
Pamiętaj o tym, że pamięć należy ćwiczyć, więc staraj się zapamiętywać numery telefonów, adresy lub chociażby rozwiązuj krzyżówki i łamigłówki (np. popularne sudoku). Sprawnej pamięci i koncentracji nie służą używki, dlatego ogranicz spożywanie alkoholu i wystrzegaj się palenia papierosów.