Pośpiech, brak czasu lub spora odległość od apteki powodują, że coraz więcej osób kupuje leki w Internecie. Nie bez znaczenia jest również cena, która potrafi być nawet kilkakrotnie niższa niż w przypadku zakupów w tradycyjnej aptece. Sprawdźcie, jak bezpiecznie kupować lekarstwa w sieci, aby nie dać się oszukać ani nie zniszczyć sobie zdrowia.
Co Ci grozi, gdy kupujesz leki w Internecie?
Najmniejszym złem jest zwykłe wyłudzanie pieniędzy, czyli pobranie opłaty za towar, który nigdy nie zostanie wysłany. Najgroźniejszy będzie z pewnością zakup leków podrobionych, o niewiadomym składzie i właściwościach. Leki te mogą zawierać składniki w niedozwolonych ilościach, które w nadmiarze są zgubne w skutkach (mogą nawet spowodować zgon). Przykładem może być sibutramina dodawana do podrobionych preparatów odchudzających, będąca pochodną amfetaminy, mogąca pobudzać układ nerwowy, uzależniać i prowadzić do psychozy.
Jak rozpoznać legalnego sprzedawcę?
W Polsce działa legalnie tylko około 250 aptek internetowych, które zazwyczaj mają swoje odpowiedniki w postaci stacjonarnie funkcjonujących placówek. Każda z nich powinna mieć zielone logo, które po kliknięciu przeniesie Cię na stronę polskiego Rejestru Aptek. Jeśli tak się nie stanie, bardzo wątpliwe, że apteka, w której chcesz zrobić zakupy, działa zgodnie z prawem. Na stronie tej możesz się upewnić, że dana apteka ma niezbędne pozwolenia do prowadzenia działalności. A jeśli już o prawie mowa – apteka powinna w widocznym miejscu umieścić skan zezwolenia na prowadzenie działalności (wydany przez Wojewódzki Inspektorat Apteczny).
Co jeszcze może wskazywać na legalność sprzedaży leków w sieci? Sprzedawcę uwierzytelniają dane kontaktowe (prawdziwy adres i numer telefonu), a jeśli na stronie widnieje wyłącznie adres e-mail, poszukaj leków w innym miejscu.
Najbardziej popularnymi (i najtańszymi) aptekami w sieci są m.in. doz.pl, aptekagemini.pl, cefarm24.pl, apteka-melissa.pl, aleleki.pl czy e-zikoapteka.pl.
Podrobiony lek? Sprawdź go!
Nie oceniaj leku po opakowaniu, bo te podrobione do złudzenia przypominają oryginalne leki. Pamiętajcie, by wystrzegać się kupowania leków na aukcjach internetowych, w serwisach ogłoszeniowych czy od osób, którym zostały leki po zakończonej terapii.
Czasem oszuści zajmują się podrabianiem suplementów diety, które nie podlegają tak restrykcyjnym normom jak leki. Gdy mamy wątpliwości co do prawdziwości danego preparatu możemy posłużyć się Rejestrem Produktów dostępnych na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Najczęściej podrabianymi medykamentami są leki przeciwbólowe, preparaty odchudzające, na łysienie, potencję oraz sterydy dla sportowców.