Organiczny związek chemiczny, którym jest kwas hialuronowy to popularny wypełniacz, szeroko stosowany w medycynie estetycznej. Sięga się po niego przede wszystkim do przywrócenia objętości twarzy oraz wypełniania bruzd. Dzięki właściwościom nawilżającym jest polecany osobom ze skórą suchą i zmęczoną. Ale to nie jedyne właściwości tej substancji.
Poza upiększaniem służy również celom medycznym i pacjentom, których stawy są bolące i zmęczone. Cierpisz na taki problem? Poznaj zbawienne właściwości kwasu hialuronowego! Warszawa, Centrum Medyczne Damiana, to jedno z miejsc, gdzie znajdziesz fachową pomoc w tym zakresie.
Główny składnik płynu stawowego
Substancja ta jest głównym składnikiem płynu stawowego. W warunkach naturalnych komórki błony maziowej wydzielają tę substancję właśnie do płynu stawowego. Gwarantuje to prawidłowy ruch stawów. W sytuacji choroby zwyrodnieniowej stężenie hialuronianu jest zbyt niskie, dlatego pojawia się ból, zmniejsza się elastyczność i zwiększa się tarcie chrząstki stawowej.
Skąd się bierze choroba zwyrodnieniowa stawów?
Z wiekiem tracimy coraz więcej chrząstki stawowej, chrząstka pokrywająca traci zdolności regenerowania się i naprawy, pojawia się choroba błony maziowej. Na to wszystko składa się choroba zwyrodnieniowa stawów, przez którą tracimy sprawność fizyczną i ruchową. W 90% przypadkach pojawia się u osób powyżej 65. roku życia, ale dotyka również młodszych - występuje aż u 60% osób powyżej 35. roku życia. Choroba dotyka przeważnie kobiety. Jak sobie z nią radzić? W takich sytuacjach zalecane jest podawanie kwasu hialuronowego w zastrzykach.
Wypełniacze na pomoc oddziałom ortopedii
Jeśli chodzi o ortopedię, to kwas hialuronowy jest szeroko stosowany w różnego rodzaju przypadkach zwyrodnienia stawów. Podobnie jak w medycynie estetycznej również w ortopedii substancję aplikuje się za pomocą strzykawki bezpośrednio do chorego stawu (na przykład kolanowego). Seria zastrzyków - od 3 do 5 - podawanych w odstępach około tygodniowych złagodzi ból i zadziała przeciwzapalnie. Zaletą takiej kuracji jest brak skutków ubocznych.
Co ciekawe nasz organizm sam produkuje ten organiczny związek chemiczny, jednak z wiekiem jego ilości są coraz mniejsze. W wieku 50 lat jest to tylko 10% zapotrzebowania ciała na tę substancję. Dlatego warto sobie pomóc za pomocą nowoczesnej medycyny i sięgnąć po kwas hialuronowy. Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Śląsk - placówki i punkty, które oferują zastrzyki dostawowe z tą substancją znajdziesz się na terenie całej Polski. Jednym z nich jest Centrum Medyczne Damiana w Warszawie, gdzie zabiegi z użyciem wspomnianej substancji jest szeroko stosowany zarówno w medycynie estetycznej, jak i ortopedii.