Krioterapia to bardzo popularna metoda leczenia różnych dolegliwości. Polega na leczeniu zimnem (poniżej 0 st.C) całego ciała lub wybranych miejsc. Co ciekawe, ma także zastosowanie w kosmetyce i dermatologii estetycznej.
Krioterapia ogólna
Krioterapia wykorzystuje w leczeniu naturalne mechanizmy obronne organizmu w reakcji na zimno, a całościowe schłodzenie ciała w specjalnej komorze wywołuje reakcje zwiększonego wydzielania endorfiny, substancji przeciwzapalnych oraz szybsze krążenie krwi. Kriokomora jest przeznaczona przede wszystkim dla osób cierpiących na bóle reumatyczne i wszelkie dolegliwości związane z reumatyzmem, bóle stawów, kości oraz silne bóle kręgosłupa.
Jednakże nie każdy może poddać się takim zimnym zabiegom. Przeciwwskazaniem są przede wszystkim choroby układu krążenia (szczególnie niebezpieczne są wady serca), niedoczynność tarczycy, skłonność do tworzenia się zakrzepów żylnych, potliwość oraz wiek powyżej 65. i poniżej 10. roku życia.
Krioterapia miejscowa
Popularnym i chętnie wykorzystywanym przez lekarzy wariantem krioterapii jest krioterapia miejscowa. Wykorzystuje się do tego celu urządzenie generujące parę ciekłego azotu, który ma właściwości zamrażające. Azot uwalniany z urządzenia ma temperaturę około –150 st.C, a gdy dociera do skóry jest to około –100 st.C.
Zabiegi krioterapii miejscowej są wykorzystywane do leczenia zwyrodnień stawów, do urazów mięśni, zwichnięć, uszkodzeń ścięgien, skręceń stawów i stłuczeń. Doskonale nadaje się do leczenia zmian trądzikowych oraz do likwidowania brodawek czy kurzajek, ponieważ zamraża i tym samym rozbija komórki zawierające bakterie oraz likwiduje stany zapalne skóry. Jest stosowana również w łagodzeniu skutków rozległych oparzeń.
Krioterapia w kosmetyce
Leczenie zimnem znalazło swoje zastosowanie również w kosmetyce. Miejscowe lub ogólne zamrażanie organizmu wpływa na lepsze ukrwienie organizmu, a co z tym się wiąże, jest naturalnym sposobem na lifting i odmłodzenie skóry. Skóra po zabiegu jest jędrniejsza, gładsza, a także bardziej świetlista. Zimno doskonale wypływa na stan skóry trądzikowej i tej już po jego wyleczeniu.
Krioterapia wykorzystywana jest także w gabinetach dermatologii estetycznej do walki z cellulitem oraz nadmiarem kilogramów. Pobudzony zimnem organizm przyspiesza metabolizm, a odkładający się na brzuchu, udach i pośladkach tłuszcz, zostaje rozbity i jest transportowany równomiernie po całym ciele. Pozwala to zapobiec odkładaniu się tłuszczu w najbardziej newralgicznych miejscach. Pośladki, uda, brzuch, a nawet ramiona po zabiegu są widocznie jędrniejsze i gładsze.
Leczenie zimnem jest bardzo naturalnym sposobem na rehabilitację wielu schorzeń. Nie jest to metoda inwazyjna ani droga, więc polecana absolutnie każdemu (po wykluczeniu przeciwwskazań).