Ciała kobiet w ciąży zmieniają się. Oprócz rosnącego brzuszka, u niektórych pań rzucać się w oczy będzie piękna, rozświetlona cera i gęste włosy, inne zaś zmagać się będą z problemami skórnymi i przerzedzającą się czupryną. Do tego sen z powiek wszystkim przyszłym mamom spędza widmo rozstępów, które, gdy już się pojawią, niestety nie znikną same. Jak zadbać o urodę w ciąży?
Kosmetyki zakazane w ciąży
Większość pań ma wypracowane własne sposoby na dbania o wygląd. W ciąży nadal warto pielęgnować urodę, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie kosmetyki są dozwolone w odmiennym stanie!
Jeżeli dotychczas nie zwracałyśmy na to uwagi, ciąża jest dobrym momentem, aby zainteresować się składami kosmetyków. Przyszłe mamy powinny odstawić preparaty zawierające retinol i retinoidy (wszelkie pochodne witaminy A), jak również kwasy (np. powszechnie występujący w kosmetykach złuszczających kwas salicylowy). Składniki te mogą negatywnie wpłynąć na rozwijające się dziecko. Ciężarne powinny również unikać parabenów, ograniczyć ilość fluoru (nie trzeba jednak całkowicie go unikać), a także zrezygnować z kosmetyków na bazie kofeiny – intensywną walkę z cellulitem zostawmy sobie na później!
Być może dla niektórych pań ciąża stanie się motywacją, aby skłonić się ku kosmetykom naturalnym lub domowym sposobom pielęgnacji ciała. Zanim jednak pobiegniemy do sklepu zielarskiego, poradźmy się lekarza prowadzącego, których ziół sprzyjających urodzie można bez obaw używać w ciąży.
Serie kosmetyczne dla przyszłych mam
Na szczęście nie musimy drżeć na samą myśl o często niezrozumiałych składach i długiej liście produktów zakazanych ciężarnym. Koncerny kosmetyczne dbają o komfort przyszłych mam i dzięki temu na drogeryjnych półkach znajdziemy preparaty przeznaczone specjalnie do higieny i pielęgnacji dla kobiet w ciąży, a także tuż po narodzeniu dziecka w okresie laktacji.
Do najpopularniejszych i najczęściej kupowanych kosmetyków tego typu należą balsamy przeciw rozstępom. Mają one na celu uelastycznienie i ujędrnienie skóry narażonej na intensywne rozciąganie. Ich składy skomponowane są zwykle w oparciu o naturalne masła (shea, kakaowe) i oleje (ze słodkich migdałów, kokosowy, arganowy itp.).
Dużą popularnością cieszą się również nawilżające i łagodzące obrzmienia sera do biustu. Niektóre serie kosmetyczne zawierają również łagodne kremy do twarzy, nie zawierające wspomnianych wyżej szkodliwych składników.
Kosmetyki do zadań specjalnych
Przyszłe mamy borykają się niekiedy z nieprzyjemnymi dolegliwościami, którym również mogą choć częściowo zaradzić specjalne kosmetyki dla kobiet w ciąży. Jedną z nich są opuchlizny nóg. Zastosowanie delikatnego żelu chłodzącego doda nogom lekkości i zlikwiduje nieprzyjemne objawy.
Inną często występującą dolegliwością są infekcje intymne, których w odmiennym stanie nie należy bagatelizować! W ich zapobieganiu może wspomóc ciężarne zwrócenie większej uwagi na higienę okolic intymnych oraz stosowanie odpowiednich preparatów do mycia wrażliwych okolic (najlepiej, aby nie zawierały SLS i SLES).