Nadciśnienie tętnicze, dawniej kojarzone z dolegliwościami wieku średniego czy nawet podeszłego, dotyka dziś coraz młodszych osób. To jedna z tych chorób cywilizacyjnych, która początkowo może nie dawać widocznych objawów, lecz z czasem przerodzić się w poważny problem zdrowotny. Zastanawiasz się, czy może dotyczyć również Ciebie? Zmierz ciśnienie!
Kontrola ciśnienia tętniczego
Przyjmuje się, że ciśnienie tętnicze dorosłego człowieka w warunkach domowych nie powinno przekraczać wartości 130/80. Podczas wizyty lekarskiej może ono wzrosnąć pod wpływem emocji związanych z badaniem – mówi się wtedy o „efekcie białego fartucha”.
W przypadku podejrzenia nadciśnienia tętniczego lub gdy choroba ta jest już zdiagnozowana, chory pomiędzy wizytami u specjalisty powinien we własnym zakresie monitorować ciśnienie krwi. Niezbędny będzie do tego ciśnieniomierz oraz podstawowa wiedza o tym, jak prawidłowo dokonywać pomiarów. Przede wszystkim więc ciśnienie należy mierzyć regularnie przez dłuższy okres z częstotliwością dobową zaleconą przez lekarza. Wybiórcze pomiary wykonywane co kilka czy kilkanaście dni nie dają prawdziwego obrazu choroby.
Pomiaru ciśnienia dokonuje się w stanie spoczynku – po aktywności fizycznej powinniśmy odczekać kilkanaście minut, żeby ciśnienie mogło się ustablizować. Złym pomysłem jest mierzenie ciśnienia tuż po dużym posiłku, kawie, wypaleniu papierosa czy w stanie pobudzenia emocjonalnego – możemy być wówczas pewni, że ciśnienie będzie wyższe. Mankietu ciśnieniomierza nie należy zaciskać zbyt mocno na ramieniu czy nadgarstku (powinno się zachować odstęp pomiędzy mankietem a skórą na 1-2 palce). Podczas badania łokieć należy oprzeć na twardym podłożu, przedramię powinno znajdować się na wysokości serca. Do chwili ukończenia pomiaru oddychamy swobodnie, miarowo, nie wykonując żadnych ruchów i powstrzymując się od rozmów.
Rodzaje ciśnieniomierzy
Pomiaru ciśnienia w warunkach domowych dokonuje się za pomocą aparatów elektronicznych. Mogą to być ciśnieniomierze naramienne lub nadgarstkowe, przy czym wielu specjalistów uznaje ten pierwszy rodzaj za bardziej wiarygodny.
Urządzenie mierzy zarówno nasze ciśnienie, jak i puls. Niektóre modele mają możliwość wykrycia arytmii serca i zasygnalizowania nieprawidłowości specjalną ikoną na wyświetlaczu. Przydatną funkcją jest przechowywanie naszych wyników w pamięci urządzenia (zwykle kilkadziesiąt pomiarów wstecz).
Na rynku dostępne są ciśnieniomierze o standardowym i powiększonym rozmiarze mankietu. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy prawidłowo go umiejscowiliśmy, poszukajmy modelu sygnalizujacego błędne założenie mankietu czy nawet więcej – nieprawidłowo przeprowadzone badanie (np. ze względu na niepożądany ruch ciała).
Gdzie kupić ciśnieniomierz?
Poszukując odpowiedniego ciśnieniomierza z pewnością natkniemy się na rozmaite modele w sporej rozpiętości cenowej. Oprócz aptek stacjonarnych i internetowych oraz sklepów medycznych ciśnieniomierze znajdziemy również w działach AGD wielu dużych marketów. Stanowczo jednak odradzamy to ostatnie miejsce i namawiamy do dokonania zakupu w miejscach specjalizujących się w sprzedaży sprzętu medycznego. Mamy wówczas pewność, że nasz ciśnieniomierz został wyprodukowany przez renomonaną firmę posiadającą odpowiednie certyfiaty, a samo urządzenie jest odpowiednio skalibrowane (w razie problemów można się też skontaktować z producentem, co w przypadku ciśnieniomierzy „no name” zwykle nie jest możliwe).