Zapalenie pęcherza moczowego uznawane jest szczególnie za kobiecy problem, ponieważ właśnie u kobiet występuje zdecydowanie najczęściej. Najczęściej dotyka pań w sile wieku, czyli między 15. a 34. rokiem życia, ale też potrafi być prawdziwą zmorą kobiet w trakcie menopauzy. Prawidłowe rozpoznanie zapalenia pęcherza i właściwe leczenie są kluczem do sukcesu w walce z tym przykrym schorzeniem.
Jak rozpoznać zapalenie pęcherza?
Dlaczego kobiety częściej cierpią na zapalenie pęcherza? Ze względu na budowę, która powoduje, że cewka moczowa, znajdująca się w okolicy pochwy i odbytu, narażona jest na różne, niebezpieczne bakterie. Zapalenie pęcherza objawia się silnym, ale jednocześnie zmiennym, częstym i dość niespodziewanym parciem i chęcią oddania moczu. Ponadto odczuwa się pieczenie w trakcie oddawania moczu oraz zaraz po. Naszą czujność powinny wzbudzić również częste wycieczki do toalety nocą oraz podwyższona temperatura ciała.
Natomiast jeśli choroba jest już w wysokim stadium zaawansowania, występować może także krew w moczu, wyjątkowo nieprzyjemny zapach moczu oraz pienienie się moczu. Takie objawy wymagają bezwzględnie konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu.
Zapobieganie stanom zapalnym układu moczowego
Infekcjom układu moczowego można w bardzo prosty sposób zapobiegać. To przede wszystkim zachowanie podstawowych zasad higieny osobistej, częsta zmiana bielizny oraz rezygnacja z bielizny wykonanej z sztucznych materiałów czy stringów na rzecz bawełnianych fig. Związane to jest także z właściwym ubieraniem się zgodnie z pogodą oraz dbanie o okrywanie nerek.
Na częste zachorowania na zapalenie pęcherza wpływ mają także częste wizyty na basenie, kąpiele w jeziorze czy morzu, zbyt intensywne życie seksualne, a także powstrzymywanie oddawania moczu oraz niewystarczające przyjmowanie płynów.
Leczenie zapalenia pęcherza
Zapalenie pęcherza można w bardzo łatwy sposób wyleczyć, również domowymi sposobami z babcinej apteczki. Polecamy picie dużej ilości wody – przegotowanej z dodatkiem soku z cytryny (minimum 3l dziennie!), soku żurawinowego lub jedzenie żurawiny oraz czarnej porzeczki. Dobrze na układ moczowy działają ponadto ziołowe herbatki – z pokrzywy, rumianku, szałwii, mniszka i bratka.
Pomaga również wygrzewanie pęcherza termoforem czy poduszką elektryczną, gorące kąpiele oraz tak zwane nasiadówki z wykorzystaniem dobroczynnych ziół.
Jeśli nie pomagają domowe sposoby, a dolegliwości nie ustępują w ciągu dwóch dni, należy skorzystać z aptecznych leków pomagających zwalczać zapalenie pęcherza moczowego. Najbardziej popularna jest Furagina, UroFuraginum czy chociażby Vagosan (ta ostatnia to mieszanka ziołowa przeznaczona do nasiadówek).