Kaszel jest odruchową reakcją organizmu na podrażnienie receptorów kaszlowych w oskrzelach. Wspomniane podrażnienie wywołuje infekcja, alergia, refluks albo ciało obce w drogach oddechowych. Kaszel może być suchy lub mokry. Z każdym wiążą się odmienne objawy. Jak pozbyć się tych dolegliwości? Sprawdź, jak leczyć kaszel suchy i mokry oraz jak prawidłowo je rozpoznać.
Kaszel suchy i mokry – charakterystyczne objawy
Na wystąpienie kaszlu suchego, czyli nieproduktywnego, wskazuje brak wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. W czasie kasłania nie następuje odkrztuszanie. Kaszel suchy charakteryzuje się ciągłym odruchem kaszlenia. Napady kasłania mogą być gwałtowne i męczące. Kaszel brzmi głucho, podrażnia gardło i często nasila się w nocy, co utrudnia zasypianie. Trudno zapanować nad atakami kaszlu. Dolegliwości zwykle towarzyszy suchość, drapanie i łaskotanie w gardle. Suchy kaszel pojawia się zazwyczaj na początku infekcji i przechodzi z czasem w kaszel mokry. Jest charakterystycznym symptomem grypy.
Kaszel mokry (produktywny) usuwa z dróg oddechowych zalegającą wydzielinę i drobnoustroje chorobotwórcze. Jest często objawem infekcji wirusowych i bakteryjnych. Może być następstwem kaszlu suchego. W zależności od rodzaju infekcji różni się kolor odkrztuszanej wydzieliny. Przy zakażeniach wirusowych jest ona bezbarwna albo biaława, a przy bakteryjnych – zielona bądź żółta. Kaszel mokry nie ma tak gwałtownych i męczących ataków, jak suchy. Chory ma większą kontrolę nad kasłaniem. Dolegliwość okazuje się najbardziej dokuczliwa rano po przebudzeniu z powodu nagromadzonej przez noc wydzieliny.
Jak leczyć kaszel mokry?
W przypadku kaszlu mokrego przyjmuje się środki prowokujące kaszel, rozrzedzające śluz i ułatwiające pozbywanie się wydzieliny z dróg oddechowych. Leki takie jak tabletki czy syrop na kaszel mokry działają wykrztuśnie. Mogą zawierać ambroksol, gwajafenezynę albo wyciągi roślinne, np. z tymianku, bluszczu albo pierwiosnka. Leków mukolitycznych (rozrzedzających wydzielinę) i wykrztuśnych nie powinno się stosować przed snem. Najpóźniej zażywa się je 4 godziny przed udaniem się do łóżka. Jeżeli przyjmie się je zbyt późno, będą nasilać kaszel i utrudniać zaśnięcie.
Leki na kaszel suchy
Domowym sposobem łagodzenia dolegliwości jest picie syropu z cebuli. Zamiast tego specyfiku można przyjmować tabletki lub syrop na suchy kaszel hamujący odruch kaszlu. Tego typu preparaty zawierają dekstrometorfan albo butamirat. Substancje przeciwkaszlowe mogą wzbogacać też składy złożonych preparatów przyjmowanych w celu złagodzenia objawów grypy i przeziębienia. Lecząc kaszel suchy, warto zadbać również o nawilżenie powietrza. Można zastosować w tym celu specjalny nawilżacz albo powiesić na kaloryferach mokre ręczniki. Wskazane jest również wykonywanie inhalacji z wody i roztworu soli fizjologicznej oraz przyjmowanie dużej ilości płynów, by nawilżyć drogi oddechowe.
Oba rodzaje kaszlu – kaszel suchy i mokry – wymagają odrębnego traktowania. W pierwszym wypadku sięga się po leki hamujące kasłanie, a w drugim – po środki wzmagające kaszel. Nie należy przyjmować obu rodzajów preparatów, dlatego że mogą zakłócać swoje działanie. W razie wątpliwości podczas doboru leków warto skonsultować się z lekarzem i dokładnie opisać mu swoje objawy oraz sytuacje, w których pojawia się kaszel suchy i mokry.