Temat stary jak świat, a jednak wciąż aktualny. Powszechnie wiadomo, że mleko matki jest unikatową i nie do zastąpienia substancją odżywczą dla nowo narodzonego dziecka. Mimo to, kobiety wciąż zbyt często rezygnują z karmienia piersią na rzecz sztucznych mieszanek. Jeżeli planujesz zostać mamą, warto wcześniej zgłębić temat i dowiedzieć się więcej o ogromnym wpływie naturalnego pokarmu na zdrowie maluszka.
Wpływ karmienia naturalnego na rozwój dziecka
Mleko matki zawiera wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka składniki m.in.: białka, witaminy, kwasy tłuszczowe, węglowodany i minerały. Bogate jest przy tym w przeciwciała, które wzmacniają niedojrzały jeszcze system odpornościowy niemowlęcia. Dodatkowo wyposażone jest w probiotyki, które wspomagają florę bakteryjną znajdującą się w jelitach i przewodzie pokarmowym.
A żeby tego wszystkiego było jeszcze mało, to mleko matki stale się zmienia i dopasowuje do potrzeb rosnącego dziecka. Niesamowite! Tylko natura może nam coś takiego podarować.
Z przeprowadzonych badań medycznych wynika, że dzieci karmione piersią są mniej podatne na różnego rodzaju infekcje bakteryjne gardła, uszu czy migdałków oraz nieżyty żołądka i jelit. Mają mniejszą skłonność do tycia i rzadziej popadają w choroby związane z nadwagą. Prowadzone statystyki wykazały również, że u takich dzieci szybciej rozwijają się umiejętności raczkowania, mówienia czy chodzenia.
Jak przedstawia opublikowany w tym roku raport ‘’Karmienie piersią w Polsce. Raport 2015’’, oprócz efektów zdrowotnych, karmienie piersią przynosi również korzyści społeczne i ekonomiczne. Gorąco polecam do zapoznania się z bardzo interesującą treścią opracowania.
Karmienie piersią a zdrowie matki
O dobroczynnym wpływie karmienia piersią na zdrowie matki praktycznie w ogóle się nie mówi. A jest on rzeczywiście bardzo duży. Przede wszystkim, w pierwszej fazie po porodzie, sprzyja prawidłowemu obkurczaniu się macicy oraz zapobiega niepotrzebnej utracie krwi i zaleganiu resztek łożyska. Zdecydowanie poprawia kondycję psychiczną, dzięki czemu szanse pojawienia się depresji poporodowej są o wiele mniejsze. W dalszym etapie przynosi efekt w postaci obniżenia ryzyka zachorowania na cukrzycę i nowotwory sutka czy jajnika. Długie karmienie przeciwdziała także wystąpieniu, w starszym wieku, osteoporozy.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że karmienie piersią pomaga kobietom szybciej wrócić do zgrabnej sylwetki sprzed ciąży!
Dlaczego więc kobiety rezygnują z karmienia piersią?
Mając świadomość jak ważną rolę dla rozwoju dziecka, szczególnie w tym początkowym okresie życia, odgrywa mleko matki - trudno zrozumieć takie postępowanie. Jedynym możliwym do przyjęcia wytłumaczeniem są przeciwwskazania chorobowe kobiety lub maluszka. Większość podawanych przez kobiety powodów rezygnacji, takich jak: konieczność powrotu do pracy, trudności w przystawianiu dziecka do piersi lub niewystarczająca ilość pokarmu - można całkowicie wyeliminować bądź znacznie złagodzić. Wystarczy tylko sięgnąć po fachową lekturę, stosować odpowiednie suplementy diety bądź skonsultować się ze specjalistą od laktacji. Powody rezygnacji z karmienia piersią oraz sposoby radzenia sobie z problemami w trakcie laktacji przybliżę Państwu w następnym artykule.
Także apel do kobiet planujących zostać matkami! Nie traktujmy karmienia piersią tylko i wyłącznie jako wielkiego poświęcenia dla dziecka. Jest to również cenne źródło zdrowia i lepszego samopoczucia dla nas samych!