Pierwsze soczewki kontaktowe należy wybrać pod okiem lekarza specjalisty – okulisty. Jednak osoby, które badanie oka i profesjonalny dobór soczewek mają za sobą, mogą dowolnie dobierać soczewki kontaktowe dla siebie w zależności od potrzeb i zasobności portfela. Odkryj najlepsze parametry soczewek, by były bezpieczne dla oka i służyły Ci jak najdłużej.
Soczewki dopasowane do trybu życia
Ważnym kryterium przy doborze soczewek kontaktowych jest tryb życia – na inne soczewki powinny postawić osoby uprawiające sport, często podróżujące, a na inne wszyscy ci, którzy soczewki zakładają okazjonalnie, na co dzień stawiając na zwykle okulary korygujące wadę wzroku.
Jednodniowe soczewki kontaktowe to opcja bardzo wygodna i najbardziej higieniczna – po całym dniu noszenia lądują w koszu. Niewymagana jest praktycznie żadna ich pielęgnacja, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w podróży lub podczas uprawiania sportu. Ich wadą jest dość wysoka cena miesięcznego zapasu soczewek. Dlatego za najbardziej powszechne i ekonomiczne uznaje się dwutygodniowe soczewki kontaktowe (można jest też nosić przez cały tydzień bez wyjmowania z oka – wtedy ich ważność kończy się po tygodniu). Soczewki dwutygodniowe należy pielęgnować specjalnym płynem do soczewek oraz zawsze mieć przy sobie pojemnik na soczewki.
Producenci oferują także soczewki o przedłużonej trwałości do nawet 3 miesięcy. Są one jednak coraz rzadziej używane ze względu na parametry, które mogą powodować dyskomfort w czasie noszenia.
Soczewki do zadań specjalnych
Nie każda wada wzroku może zostać skorygowana zwykłymi soczewkami kontaktowymi, dlatego przy astygmatyzmie, krótko- i dalekowzroczności i starowzroczności potrzebne są specjalistyczne soczewki kontaktowe.
Dla astygmatyków najlepszym wyborem będą soczewki toryczne, które korygują jednocześnie wadę krótkowzroczności, nadwzroczności i poprawiają jakość obrazu. Dzięki odpowiedniemu kształtowi i wyprofilowaniu soczewek torycznych, zapobiegają on zniekształcaniu obrazu charakterystycznemu dla astygmatyzmu.
Z kolei osoby starsze, które potrzebują różnych mocy – w zależności, czy ma być to soczewka do dali, czy do bliży – polecane są soczewki progresywne (dwuogniskowe). Soczewki te świetnie zastępują popularne wśród osób starszych okulary do czytania. Natomiast wadę wzroku określaną jako krótko- i dalekowzroczność skorygują soczewki sferyczne. Mogą one korygować znaczną rozpiętość wad wzroku, a na opakowaniu znajdziesz informację o zakresie korekcji wzorku.
Parametry soczewek. Na co zwrócić uwagę?
Oferta soczewek jest bardzo szeroka, a różnią się one między sobą szczegółowymi parametrami, a co z tym się wiąże – i ceną. Jakie parametry powinny zwrócić naszą uwagę przy wyborze soczewek? Materiał, z jakiego wykonane są soczewki. Najlepsze to soczewki silikonowo-hydrożelowe, nieco bardziej kapryśne i mniej komfortowe przy noszeniu mogą być soczewki hydrożelowe.
Dobre soczewki są także mocno uwodnione. Im więcej wody, tym lepsza przepuszczalność i wygoda dla oka (najlepsze soczewki mają nawet 70-90% wody w składzie). Z nawodnieniem soczewek związany jest kolejny bardzo ważny parametr, czyli przepuszczalność powietrza. Minimalna wartość to 125 (Dt/k), a informację o tym parametrze najdziesz na opakowaniu.