Intensywny wysiłek fizyczny lub uraz mogą doprowadzić do często występującej kontuzji, jaką jest zwichnięcie barku. Kiedy można zwichnąć bark i z czym to jest związane? Jakie są podstawowe objawy i w jaki sposób kontuzja jest rozpoznawana przez lekarza?
Kiedy można zwichnąć bark?
Zwichnięcie barku to uraz, do którego dochodzi najczęściej podczas uprawiania sportów motorowych, gry w piłkę nożną, hokeja, rugby, siatkówkę, w trakcie wspinaczki wysokościowej, czy też jazdy na nartach. Taka kontuzja może być także wynikiem upadku lub wypadku komunikacyjnego. Dochodzi do niej wówczas, gdy spada się ramieniem na twardą powierzchnię lub też próbuje zamortyzować wypadek za pomocą ręki. Często działanie takie jest nieświadome. Choć można ochronić w ten sposób inne części ciała, nie w każdym przypadku kończy się to bez żadnego urazu [1].
Uwarunkowania sprzyjające zwichnięciu barku
Poza uprawianiem sportów istnieją inne uwarunkowania sprzyjające wystąpieniu ryzyka kontuzji, jaką jest zwichnięcie stawu barkowego. Po pierwsze jest to wiek. Co ciekawe, znacznie częściej do zwichnięcia barku dochodzi u osób młodszych, poniżej 30. roku życia. Wraz z wiekiem maleje prawdopodobieństwo takiej kontuzji. Po 40. roku życia częściej występują złamania i inne urazy niż wybity bark. Dużą rolę odgrywają ponadto geny. Jeśli w rodzinie dochodziło często do zwichnięcia barku, ryzyko z tym związane rośnie [2].
Zwichnięcie barku – objawy
Wśród głównych objawów wyróżnia się silny ból w obrębie barku, bezpośrednio po wystąpieniu urazu, obrzęk, siniaki oraz dużą czułość ramienia i obojczyka. Oprócz tego ramię ulega zdeformowaniu i można gołym okiem zauważyć, że jego wygląd znacząco różni się od drugiego ramienia [1]. Po nastawieniu zwichniętego ramienia ból zostaje stosunkowo szybko złagodzony, natomiast po tygodniu powinna zostać przywrócona ruchliwość ramienia. Pozwala to na wzmocnienie i ustabilizowanie stawu. Niestety przy zwichnięciu barku trzeba liczyć się z tym, że taka kontuzja będzie powracała. Musimy zatem zwrócić szczególną uwagę na różnego rodzaju aktywności, które wymagają używania zwichniętego wcześniej ramienia. Przydatne w tym przypadku będą ćwiczenia pomagające kontrolować ramię. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia jego dyslokacji [2].
Rozpoznanie zwichnięcia barku
Do rozpoznania zwichnięcia barku dochodzi w pierwszej kolejności na podstawie badania fizykalnego, a następnie ocenia się stan pacjenta po zdjęciach rentgenowskich. W ten sposób można wykluczyć inne urazy, takie jak np. złamanie kości. Pomimo tego, że łatwo rozpoznać zwichnięty bark, diagnozy w tym zakresie nie można stawiać samodzielnie. Zawsze należy opierać się na informacji od lekarza [1].
Zobacz więcej na Adamed Expert
[1] Wheeler T., Discloated shoulder and separatek shoulder, https://www.webmd.com/fitness-exercise/dislocated-separated-shoulder#1, Data dostępu: 17.06.2018 r.
[2] Brakeville R., Dislocated shoulder: What happens next?, https://www.webmd.com/men/features/dislocated-shoulder-recovery#1, Data dostępu: 17.06.2018 r.