Nietolerancja laktozy jest poważną alergią układu pokarmowego, która wiąże się z problemami z trawieniem cukru naturalnie występującego w mleku. Brak laktazy, enzymu rozkładającego laktozę, powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości o różnym stopniu nasilenia, a osoby cierpiące na tę alergię powinny praktycznie całkowicie zrezygnować z mleka i większości jego przetworów. Sprawdź, czy trudno jest żyć z nietolerancją laktozy.
Objawy nietolerancji laktozy
Jak rozpoznać nietolerancję laktozy? Nasz układ pokarmowy, który nie trawi w sposób prawidłowy laktozy, wysyła nam mnóstwo sygnałów świadczących o tym, że coś jest nie tak. Nierozłożona na glukozę i galaktozę laktoza trafia do jelita grubego, co powoduje, że zaczyna ona fermentować właśnie tam. Co to oznacza dla nas? Bardzo często mamy biegunki o wyjątkowo nieprzyjemnym, kwaśnym zapachu. Nieustannie po zjedzeniu mleka lub jego przetworów towarzyszą nam wzdęcia, uczucia pełnego brzucha oraz charakterystyczne przelewanie w brzuchu. Ostrzejsza postać nietolerancji laktozy to także nudności, wymioty oraz kolki.
Trudności w trawieniu laktozy to często alergia pokarmowa, która przychodzi z wiekiem. Osoby po 30 roku życia bardzo często nie tolerują laktozy, a przyczyn złego samopoczucia upatrują w nieprawidłowym odżywaniu, siedzącym trybie życia czy zupełnie innych schorzeniach. Co ciekawe, dolegliwości nie występują natychmiast po zjedzeniu produktów mlecznych, ale najczęściej dzieli je nawet kilkanaście godzin.
Leczenie nietolerancji laktozy
Leczenie nietolerancji laktozy bardzo rzadko przybiera formę terapii farmakologicznej, a lekarze zamiast leków najczęściej proponują zmianę diety, polegającą na eliminacji produktów zawierających laktozę. Z czego należy zrezygnować? Przede wszystkim nie pijemy świeżego mleka, nie jemy jogurtów, białych serów i wyrobów mogących zawierać laktozę (wędliny, słodycze).
Organizm potrzebuje na regenerację około 2-4 tygodni. Po takim czasie odstawienia laktozy powinno dać wymierne efekty, a dotychczasowe dolegliwości całkowicie ustąpić. Jednak należy pamiętać, że zmiana diety nie może być chwilowa. Eliminacja laktozy to zadanie na całe życie.
Pewnym rozwiązaniem mogą być też leki z apteki, które zawierają laktazę. Dzięki temu, że niejako sztucznie wprowadzimy ten enzym do organizmu, nasze jelita wybaczą nam więcej. Preparaty zawierające laktazę umożliwiają spożywanie w ograniczonych ilościach mleka, mlecznej czekolady czy jogurtów.
Co zamiast produktów mlecznych? Dieta dla nietolerujących laktozę
Dieta osób nietolerujących laktozy często jest uboga w wapń, dlatego ważne jest jedzenie produktów, które go zawierają: warzywa strączkowe, kapusta, szczaw, suszone owoce, orzechy i nasiona. Jako zastępstwo mleka do kawy można wykorzystać mleczne napoje roślinne (np. mleko migdałowe, sojowe). Można również sięgać po żółty ser czy kefir w małych ilościach (bardzo często nie zawierają laktozy lub są wzbogacone w enzymy ułatwiające jej trawienie).
Dietetycy polecają również spożycie zbóż, a w szczególności komosy ryżowej, prosa i amarantusa. Dobrze na układ trawienny wpływają też koktajle owocowo-warzywne oraz świeżo wyciskane soki.