Osteoporoza jest postrzegana głównie jako choroba kobiet, szczególnie w okresie menopauzy, jednak potrafi dotykać również mężczyzn (najczęściej po 70 roku życia). Sprawdź, jakie są objawy osteoporozy i jak ją leczyć.
Przyczyny występowania osteoporozy
Osteoporoza to inaczej zrzeszotnienie kości, czyli powolne zanikanie tkanki kostnej. Kości stają się lżejsze, cieńsze i bardziej kruche, co powoduje wiele złamań, które nie dotyczą zdrowych kości. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej niedobór wapnia w organizmie, który może być spowodowany wieloma czynnikami. Jednak w większości wypadków jest to wiek (powyżej 60 roku życia) lub okres menopauzy u kobiety, kiedy to procesy hormonalne zaburzają gospodarkę wapniową organizmu.
Osteoporozę wywołuje także stosowanie niektórych leków (np. hormonów wspomagających działanie tarczycy, leków na reumatoidalne zapalenie stawów), zaburzenia gruczołów wydzielania wewnętrznego, choroby narządu ruchu, a także przewlekłe choroby nerek, wątroby oraz niektóre postaci chorób nowotworowych.
Objawy i zdiagnozowanie osteoporozy
Wczesne stadium choroby nie daje zasadniczo żadnych objawów. Osteoporoza jest najczęściej niezauważalna, dopóki nie dojdzie do pierwszego złamania. Niestety oznacza ono, że choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium. Dopiero wtedy dostrzega się inne objawy, takie jak ból kości nasilający się w trakcie chodzenia, stania lub nawet siedzenia. Osoba cierpiąca na osteoporozę z czasem może stać się zauważalnie niższa, pochylona i zgarbiona (na skutek ścierania się kości w miejscach łączących stawy). Najcięższe stadium osteoporozy prowadzi nawet do niepełnosprawności.
Jeśli zachodzi podejrzenie osteoporozy należy wykonać szereg badań, które potwierdzą lub zaprzeczą diagnozę. Jest to przede wszystkim badanie gęstości kości (badanie densytometryczne), poziom wapnia i fosforu we krwi, badanie O, poziom wapnia w dobowej dawce moczu, badanie radiologiczne oraz ultrasonograficzne, a także diagnoza metodą FRAX, określającą ryzyko złamań w najbliższych 10 latach.
Leczenie osteoporozy
Niestety procesów niszczących kości nie można już cofnąć. Jednak można zapobiegać pogłębianiu się schorzenia. Na samym początku lekarz z pewnością zaleci zmianę diety, która powinna być bogata w wapń i składniki wspomagające jego wchłanianie. Czynnikiem sprzyjającym zahamowaniu rozwoju choroby jest także łagodna aktywność fizyczna oraz zabiegi fizjoterapeutyczne.
Niestety nie obejdzie się bez leków. Jest to po pierwsze suplementacja wapnia oraz witaminy D, ale także przyjmowanie leków zmniejszających ryzyko złamań kości: raloksyfen, bisfosfoniany, ranelinian, denozumab, parathormon i kalcytonina. Oczywiście nie przyjmuje się tych wszystkich substancji jednocześnie, ale tylko wybrane w konsultacji z lekarzem specjalistą.