Słynne jest powiedzenie, że katar leczony trwa 7 dni, a nie leczony tydzień – czyli po prostu sam musi przejść. Dużo w tym określeniu jest prawdy, ale można je odnieść jedynie do kataru będącego objawem przeziębienia. Jeżeli jego podłożem jest ropne zapalenie zatok bądź alergia, wówczas wymagana jest interwencja specjalisty.
Najbardziej popularne przyczyny kataru
Niejednokrotnie, każdy z nas przechodził w swoim życiu katar. Doskonale znany nam jest bolący i cieknący nos oraz uczucie ‘’całkowitego zatkania’’. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a to oznacza, że bardzo łatwo możemy się nim zarazić w pracy, sklepie czy podróżując komunikacją miejską - wystarczy czasem tylko jedno zetknięcie z osobą chorą. Katar jest jednym z głównych objawów przeziębienia, dlatego w okresie jesienno - zimowym szczególnie powinniśmy zadbać o właściwy ubiór, wśród którego nie powinno zabraknąć czapki i szalika.
Typowy katar przeziębieniowy powinien minąć w ciągu kilku dni. Jeżeli utrzymuje się dłużej i towarzyszy mu ropna wydzielina oraz silny ból głowy – nasilający się podczas schylania - może świadczyć o zapaleniu zatok. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza. Często bowiem, niezbędne jest zastosowanie leczenia antybiotykowego.
Katar może być także objawem alergii. Wówczas mamy do czynienia z tzw. reakcją organizmu na znajdujące się w powietrzu alergeny np. pyłki roślin i grzybów. Pojawia się sezonowo i w tych samych miesiącach w roku. Zwykle towarzyszy mu ciągłe kichanie, łzawienie oczu, zapalenie spojówek i swędzenie w gardle oraz mogą występować trudności w oddychaniu. Niezbędna jest wtedy konsultacja u alergologa, który wskaże właściwe środki odczulające.
Leczenie kataru – nie tylko farmakologiczne
W przebiegu kataru przeziębieniowego stosuje się przede wszystkim krople do nosa, aerozole, żele oraz tabletki. Udrażniają zatkany nos i ułatwiają usuwanie wydzieliny. Ale uwaga! Nie należy ich używać zbyt długo, ponieważ powodują znaczne wysuszenie błony śluzowej nosa.
Niezawodne w łagodzeniu wszelkich dolegliwości dróg oddechowych, w tym związanych z katarem, są inhalacje. Zarówno wykonane z samej soli fizjologicznej, jak i z dodatkiem olejków eterycznych. Dlatego uważam, że inhalator powinien znajdować się w każdym domu – gwarantuję, że będzie cieszył się dużym powodzeniem u wszystkich domowników przez cały rok!
W okresie wzmożonych przeziębień i kataru polecam wzbogacić swoje menu o produkty zawierające dużo witaminy C, która wspomaga naturalną odporność organizmu. Głównym jej źródłem są świeże owoce i warzywa. Najwięcej jej znajdziemy w natce pietruszki, czerwonej papryce, czerwonej kapuście, brukselce, czarnej porzeczce, truskawkach i kiwi. Bardzo ważny jest także czosnek, mający silne działanie antybakteryjne. Można go dodać do kanapek, twarożku lub rozgnieciony wrzucić do ciepłego mleka z miodem.
Katar u małych dzieci – koszmar nieprzespanych nocy
Katar jest szczególnie uciążliwy dla małych dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie oczyścić noska. Zalegająca wydzielina utrudnia im oddychanie, przez co są niespokojne, płaczą i nie śpią w nocy. Dlatego tak bardzo ważne jest, żeby cały czas odciągać katar maluszkowi. Wykorzystać do tego można zwykłą gumową gruszkę lub popularne urządzenie typu frida.
Najczęściej, w przypadku najmniejszych dzieci, zalecane przez lekarzy są spraye izotoniczne lub hipertoniczne z wody morskiej. Sterylne i bogate w naturalne sole mineralne oraz mikroelementy przynoszą dużą ulgę naszym pociechom. Dla starszych dzieci natomiast, warto wypróbować plasterki nasączone kamforą i olejkami eukaliptusowymi. Można je przyczepić do piżamki – ich woń uwalnia się stopniowo w ciągu nocy, zapewniając bezpieczny i zdrowy sen.
Katar – wydawałoby się - błahostka, a tak bardzo uciążliwy i męczący! W typowych infekcjach przeziębieniowych proponuję zastąpić środki farmakologiczne odpowiednim żywieniem i ubieraniem się oraz inhalacjami.