Rezygnacja z cukru w diecie to bardzo trudna sprawa. Nie wystarczy bowiem przestać słodzić herbatę, a słodycze odsunąć w kąt. Dlaczego? Cukier ukrywa się w wielu produktach spożywczych, których nawet o to nie podejrzewaliśmy (ketchup, pieczywo, warzywa marynowane). A unikanie cukru to świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, oczyszczenie organizmu i dodanie sobie energii oraz zdrowia. Sprawdź, jak to zrobić!
Korzyści płynące z ograniczenia ilości cukru w diecie
Po co tak bardzo się męczyć? Dla zdrowia oczywiście! Spożycie cukru powoduje nagły skok insuliny oraz chwilowe poczucie energii i siły. Niestety jest to uczucie chwilowe, a po tym, jak nasz organizm zacznie cukier trawić, poczujemy znaczny spadek energii, a nawet ospałość i poczucie głodu. Cukier zużywany jest wyłącznie na bieżące potrzeby energetyczne organizmu, a wszystko, co jest w nadmiarze, zaczyna odkładać się jako tkanka tłuszczowa.
Jednak duża ilość cukru w diecie to nie tylko otyłość i nadmiar tkanki tłuszczowej. To również problemy z odpornością organizmu, częstsze zapadanie na infekcje oraz podwyższanie poziomu niebezpiecznego cholesterolu i choroby miażdżycowe. Cukier jest również bezpośrednią przyczyną zapadania na cukrzycę typu II, nazwaną często chorobą cywilizacyjną XXI wieku.
Cukier może również być przyczyną złego stanu włosów, skóry i paznokci, znacznie przyspiesza starzenie się skóry poprzez niszczenie włókien kolagenowych oraz niekorzystnie wpływa na stan zębów, powodując próchnicę i choroby dziąseł.
W czym jest cukier?
We wszystkim! Naprawdę… powinniśmy unikać nie tylko jego czystej postaci, ale też produktów dosładzanych. Oczywistym jest, że cukier znajdziemy w napojach gazowanych, gotowych sokach, wszelkich przetworzonych produktach, ciastkach, dżemach, muesli owocowym i czekoladowym, owocowych jogurtach i mlecznych deserach.
Jeszcze gorszy wpływ na nasze zdrowie ma sztucznie wytwarzany syrop glukozowo-fruktozowy. Znajdziemy go w wędlinach, gotowych daniach ze słoików i puszek, purre ziemniaczanym, keczupie, musztardzie i sosach, serkach homogenizowanych i słodkich jogurtach. Dodawany jest do pozornie zdrowego pieczywa typu pumpernikiel, wafli ryżowych, otrębów pszennych oraz preparatów multiwitaminowych.
Nie rezygnuj z węglowodanów
Eliminacja cukru z diety nie może oznaczać jednak całkowitej rezygnacji z węglowodanów w diecie, ponieważ mają one bardzo ważny wpływ na zdrowie całego organizmu. Powinny być to węglowodany złożone, czyli takie, jakie znajdziemy w owocach (suszonych i świeżych), makaronie i ryżu pełnoziarnistym, pełnoziarnistym pieczywie oraz w warzywach strączkowych. Energii dodają również niskokaloryczne płatki owsiane.
W rezygnacji z cukru pomaga dobrze ułożona dieta, która nie powoduje napadów głodu, ponieważ wtedy łatwiej o chwilę słabości. Zamiast cukru używaj zdrowej stewii, fruktozy, miodu lub ksylitolu (cukru brzozowego).
Dla chcących zgłębić temat rezygnowania z cukru polecamy świetny film dokumentalny „Cały ten cukier” („All That Sugar”) Damona Gameau’a, który opowiada o tym, jak bohater zjadając duże ilości pozornie zdrowych produktów, zawierających jednak cukier, rujnuje sobie zdrowie. Pouczające, ale też bardzo zabawne.