Ciąża to czas radości, ale i wielu obaw zarówno przyszłych mam, jak i ojców. Pojawienie się dziecka na świecie to jedno z trudniejszych życiowych wyzwań. Czy sobie poradzę? Czy właściwie zaopiekuję się dzieckiem? Jak nie przeoczyć niepokojących symptomów? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziemy w co najmniej kilku źródłach: u położnej, własnych rodziców, doświadczonych koleżanek i... w sprawdzonych poradnikach!
Porady na 9 miesięcy
Wystarczy wejść do pierwszej lepszej księgarni i skierować swe kroki do działu "Poradniki", aby zostać wręcz zasypanym mnogością tytułów. Książki kuszą kolorowymi okładkami i zdjęciami uśmiechniętych bobasów w środku. Jednak czy wszystkie są równie wartościowe?
Postarajmy się o taki poradnik, który będzie przedstawiał wiedzę jak najrzetelniej. Zwróćmy więc uwagę, kto jest autorem danej pozycji – sięgnijmy najlepiej po taką, która została opracowana przez ginekologów lub położne, a nie przypadkowych "doradców od wszystkiego". Wiadomo, że nasze wątpliwości związane z przebiegiem ciąży powinien rozwiewać w pierwszej kolejności lekarz prowadzący podczas badania lub rozmowy. Jednak skoro już decydujemy się na zaczerpnięcie wiedzy z poradnika, niech udzieli nam on obiektywnych informacji, popartych wiedzą medyczną autora. Wśród wielu tytułów godna polecenia jest z pewnością Księga ciąży. Wszystko, co musisz wiedzieć o ciąży, miesiąc po miesiącu. Ten bestseller sprzedany w ponad 2 000 000 egzemplarzy, napisali William i Martha Sears – lekarz i pielęgniarka, małżeństwo, które stworzyło teorię rodzicielstwa bliskości. Przebieg ciąży miesiąc po miesiącu, poród i połóg – wiele wiarygodnych informacji znajdziecie właśnie w tym poradniku.
Kiedy dziecko jest już na świecie
Obawy młodych rodziców nie kończą się wraz z pojawieniem się maluszka po drugiej stronie brzucha – wręcz przeciwnie, chyba właśnie wtedy jeszcze bardziej narastają. Setki dobrych rad dobiegających z każdej strony często skutkują bezradnością świeżo upieczonych mam i tatusiów.
Z całą pewnością warto zaopatrzyć się w książkę – leksykon czy też mini encyklopedię zdrowia dziecka w pierwszych latach życia. Znajdziemy w niej informacje na temat właściwej pielęgnacji niemowląt, etapów rozwojowych małego dziecka, właściwego żywienia czy też najczęściej pojawiających się problemów zdrowotnych.
Świetną pozycją dla młodych rodziców obawiających się opieki nad noworodkiem będzie seria książek znanego fizjoterapeuty Pawła Zawitkowskiego Mamo, tato, co ty na to?. Każda z nich, przekazująca w przystępny sposób wiele ważnych informacji, opatrzona jest dodatkowo licznymi zdjęciami oraz płytami CD z filmikami, na których autor pokazuje, jak w praktyce bezpiecznie kąpać, przewijać, bawić się z maluszkiem, zaspokajając jednocześnie jego potrzebę bliskości, poznawania świata, zdobywania kolejnych umiejętności ruchowych.
Ważne zadanie: wychowanie
Tu pole do popisu autorzy poradników mają dość szerokie, wszak teorii wychowawczych jest mnóstwo, a każdy rodzic ma prawo wybrać taką, jaka mu najbardziej odpowiada. Nie polecimy więc żadnego konkretnego tytułu, co nie znaczy, że nie warto sięgać po poradniki na temat wychowywania dzieci – wprost przeciwnie! Nawet jeśli nie trafimy na swój ukochany poradnik, a wręcz przeciwnie "kulą w płot", to przynajmniej pozwoli nam to wyrobić swoje własne zdanie i pogląd na to, jak chcemy wychowywać nasze dzieci. Nie dając się zwieść chwytliwym tytułom, czytajmy jak najwięcej i wyciągajmy wnioski – myślący rodzic to najlepsze, co może trafić się dziecku!