Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą chorobą zapalną atakującą stawy i niosącą szereg, bardzo niebezpiecznych dla zdrowia, powikłań. Dlatego warto znać jej pierwsze objawy, by w przypadku zachorowania szybko rozpocząć terapię leczniczą.
Przyczyny i objawy reumatoidalnego zapalenia stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów najczęściej występuje pomiędzy 30 a 50 rokiem życia i w większym stopniu dotyka kobiety niż mężczyzn. Przyczyny jego występowania nie są jednoznaczne, ale przypisuje się je głównie predyspozycjom genetycznym oraz defektowi układu odpornościowego. Dodatkowo, czynnikami zwiększającymi ryzyko jego pojawienia się jest palenie papierosów, zakażenie niektórymi bakteriami i wirusami odpowiadającymi za stan zapalny w organizmie oraz stres.
Najbardziej charakterystycznym objawem RZS jest ból, sztywność oraz obrzęk stawów. Na początku głównie zaatakowane są stawy mniejsze stóp i rąk, a w późniejszym okresie także większe tj. łokciowe, biodrowe, kolanowe i barkowe. Typowa dla RZS jest także, utrzymująca się około godziny, poranna sztywność stawów spowodowana nagromadzeniem się płynu zapalnego oraz opuchlizną tkanek. Widocznymi natomiast objawami długo trwającej choroby jest deformacja stawów.
Rozpoznanie i sposoby leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów
W przypadku RZS ogromny wpływ na przebieg choroby i możliwość jej ewentualnego zahamowania ma prawidłowo postawiona diagnoza oraz wcześnie rozpoczęta terapia. Nieleczone bowiem schorzenie może prowadzić do całkowitego, nieodwracalnego zniszczenia stawów i niepełnosprawności, a także do uszkodzenia wielu innych narządów.
Identyfikacja reumatoidalnego zapalenia stawów opiera się głównie na badaniach laboratoryjnych i ultrasonograficznych z uwzględnieniem opisu dolegliwości odczuwanych przez pacjenta.
Leczenie RZS jest procesem długotrwałym i składa się z przyjmowania środków farmakologicznych - zleconych przez reumatologa oraz systematycznej rehabilitacji. Pomocne są także, dostępne bez recepty, leki na zapalenie stawów, wspierające ruchomość stawów i prawidłową strukturę chrząstki stawowej. Zalecane są również zabiegi krioterapii i masaże, które pomagają zmniejszyć dokuczliwy ból oraz umożliwiają normalne funkcjonowanie.
Jak samemu sobie radzić z uciążliwymi objawami reumatoidalnego zapalenia stawów?
Styl naszego życia i odżywianie są czynnikami, które znacząco wpływają nie tylko na rozwój choroby, ale także na odczuwanie jej skutków. Dlatego, chcąc efektywnie łagodzić jej objawy należy w życiu codziennym bezwzględnie trzymać się czterech podstawowych zasad. Oto one.
Nie palić papierosów – udowodnione jest, że palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia choroby oraz bezpośrednio przyczynia się do jej cięższego i ostrzejszego przebiegu.
Stosować odpowiednią dietę – powinna być bogata w minerały i witaminy – szczególnie ważna jest witamina B i D, a także zawierać w swoim składzie tłuste ryby (makrela, łosoś, śledź, tuńczyk), warzywa oraz owoce. Polecane jest również stosowanie takich przypraw jak kurkuma, imbir i goździk, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Regularnie się ruszać – codzienna aktywność fizyczna w postaci spaceru, pływania czy jazdy na rowerze hamuje postęp zmian w stawach oraz wzmacnia mięśnie i kości.
Odciążać stawy – doskonale nadają się do tego wkładki ortopedyczne oraz stabilizatory na ręce, kolana i stawy skokowe. W przypadku pojawienia się trudności w chodzeniu warto sięgnąć także po kule czy tzw. balkoniki ułatwiające poruszanie się.
Reumatoidalne zapalenie stawów należy do grupy bolesnych schorzeń, które nie tylko utrudniają bieżące funkcjonowanie, ale mogą prowadzić do trwałego kalectwa. Dlatego, w przypadku wystąpienia pierwszych symptomów, mogących świadczyć o chorobie, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym większa szansa na normalne życie.