Jeśli myślisz, że alergie i uczulenia to wyłącznie domena dzieci, jesteś w wielkim błędzie! Współczesny tryb życia, narażenie na działanie czynników chemicznych i szkodliwych powoduje, że coraz więcej osób dorosłych zaczyna podejrzewać u siebie reakcje alergiczne związane z pyleniem roślin, kurzem i roztoczami.
Na czym polega alergia?
O ile objawy alergii bardzo łatwo jest w stanie wymienić każdy z nas, o tyle mało osób zdaje sobie tak naprawdę sprawę z tego, na czym polega ta choroba. Tak, alergia to choroba, którą należy leczyć bądź chociażby minimalizować jej skutki. Alergia jest schorzeniem odpornościowego, które powoduje nieprawidłowe reakcje obronne organizmu. Układ immunologiczny człowieka zaczyna jakiś czynnik zewnętrzny traktować jako potencjalne zagrożenia dla zdrowia, co skutkuje stanem zapalnym. Może być to oczywiście zupełnie niegroźny element, który jednak zostanie odczytany jako substancja atakująca zdrowie organizmu.
Występowanie alergii w znacznym stopniu uwarunkowane jest genetycznie, ale również na jej pojawienie może mieć wpływ tryb życia (np. częsty i silny stres), środowisko oraz przebyte w ciągu życia infekcje, osłabiające lub przekształcające działanie układu immunologicznego.
Objawy alergii u dorosłych
Najczęściej występującym objawem alergii wziewnych u dorosłych ludzi jest kaszel – suchy, męczący, który występuje praktycznie przez całą dobę, nawet w trakcie snu. Kaszel ten towarzyszy nam w ciągu całego dnia, ale nie jest związany z innym czynnikiem chorobowym (np. gorączką, przeziębieniem czy grypą). Podobnie na alergie wziewną może wskazywać cieknący i nieustający katar, który nasila się wraz z wyjściem na zewnątrz bądź w miejscu szczególnie zakurzonym (piwnica, strych). Wtedy najczęściej dochodzi do gwałtownych napadów kaszlu i kichania.
Poza katarem czy kaszlem charakterystycznym objawem alergii jest zapalanie spojówek, któremu towarzyszy bardzo intensywne łzawienie, pieczenie oczu oraz ich silnie zaczerwienienie. Stosowane na te objawy leki (krople do oczu, nosa, syropy na kaszel) nie pomagają uporać się z problemem. Stan zapalenia może trwać nawet kilka tygodni, ale już po nieskutecznym tygodniu działań przeciwkaszlowych i likwidujących katar, powinniśmy rozważyć diagnozę alergiczną.
Testy alergiczne
Najłatwiej alergie potwierdzić lub wykluczyć u lekarza specjalisty (alergologa), który zaleci odpowiednie badania i testy. Najpopularniejszym rozwiązaniem są testy skórne, polegające na celowym kontaktowaniu chorego z potencjalnym alergenem. Skórę nakrapia się czynnikiem uczulającym i sprawdza, jaka jest reakcja organizmu.
Na podobnej zasadzie działają testy płatkowe. W tym przypadku na plecy alergika nakleja się z paski nasączone czynnikami uczulającymi, które przez 24 do 48 godzin są aktywne. Zmiany na skórze chorego mogą wskazać na ewentualne alergeny.
Bardziej zaawansowanym sposobem na wykrycie alergii wziewnych są testy krwi. Bada się w nich reakcję organizmu poprzez ilość wytwarzanych przeciwciał w odpowiedzi na konkretny alergen. Badania alergiczne z krwi przepisuje się osobom, które z powodu przyjmowanych leków, ciąży czy innych przeciwwskazań nie mogą przejść podstawowych badań skórnych.