Rzadko sięgasz po zawartość swojej domowej apteczki? Powinniśmy więc pogratulować Ci zdrowia i dobrego samopoczucia! Zachęcamy jednak, aby zajrzeć do niej raz na jakiś czas i przeprowadzić gruntowne porządki. Nie daj się zaskoczyć chorobie!
Domowa apteczka – niezbędna!
Złe samopoczucie czy drobne domowe wypadki zdarzają się zwykle wtedy, gdy szczególnie zależy nam na dobrej kondycji – w święta, podczas długiego weekendu czy imprezy urodzinowej. Sięgamy wtedy do apteczki licząc, że ratunek przyniesie nam środek przeciwbólowy czy przeciwgorączkowy, woda utleniona lub plaster. Tu jednak spotyka nas rozczarowanie. Przeterminowane leki, brak podstawowych środków opatrunkowych… Ile razy pędziliście po nie nocą na stację benzynową?
Apteczka w domu to rzecz niezbędna i należy regularnie sprawdzać jej zawartość. Właściwe przechowywanie leków jest bardzo istotne dla ich skuteczności. Warto wyrobić sobie nawyk sprawdzania tej informacji na ulotce przed schowaniem leków, po które nie będziemy sięgać w najbliższym czasie, a także przechowywania samych ulotek.
Zasady przechowywania leków
Jeżeli ulotka leku nie wymienia jakiś szczególnych warunków przechowywania, powinniśmy trzymać go w temperaturze pokojowej. Unikajmy ekspozycji na światło (na przykład na kuchennym parapecie), jak również na wodę i wilgoć (domowa apteczka w łazience nie jest więc dobrym pomysłem). Do lodówki wkładajmy tylko te leki, co do których jesteśmy stuprocentowo pewni, że powinny się tam znaleźć.
Apteczka powinna być umieszczona w takim miejscu, aby nie miały do niej dostępu dzieci. Zatrucie lekami należy do najniebezpieczniejszych wypadków, które zdarzają się w domu. Należy więc postawić apteczkę odpowiednio wysoko (z różnymi zabezpieczeniami będącymi w zasięgu ich rączek nawet małe dzieci potrafią sobie świetnie poradzić).
Nie eksperymentujmy z przesypywaniem czy przelewaniem leków do innych pojemników! Leki przechowujemy w oryginalnych opakowaniach, jeśli są to blistry najlepiej dodatkowo w pudełkach. Należy zwrócić uwagę, w którym miejscu na opakowaniu leku widnieje informacja o dacie jego ważności i zadbać o to, aby nie trafiła do kosza.
Utylizacja leków
Których leków bezwzględnie powinniśmy pozbyć się z apteczki? Po pierwsze – przeterminowanych. Po drugie takich, na których nie ma daty ważności. Po trzecie – antybiotyków i innych leków, które pozostały nam po kuracji zaleconej przez lekarza na określoną ilość dni (łykanie ich w innych przypadkach jest niebezpieczne). Po czwarte takich, co do których mamy wątpliwości mimo że data ich ważności jeszcze nie upłynęła (mają podejrzany osad, dziwny kolor, zapach itp.).
Leków nie wyrzucamy do zwykłego śmietnika, ale specjalnie oznakowanych pojemników, które znajdują się w niektórych aptekach (czasem też szpitalach, przychodniach). Za zorganizowanie ich utylizacji odpowiedzialna jest gmina.