Wysoka i częsta produktywność to cecha, którą chciałby posiąść każdy z nas. Sprawne i efektywne wykonywanie codziennych zadań w pracy to nie tylko radość dla szefa, ale także powód do satysfakcji i zadowolenia nas samych. Jest jednak uzależniona od szeregu czynników, a chęć do pracy bardzo łatwo jest stracić. Jak skutecznie poprawić produktywność?
DLACZEGO WARTO BYĆ PRODUKTYWNYM?
Produktywność to wartość pracy, która wykonana jest przez danego pracującego. Wysoka wydajność ceniona jest przez przełożonych i często wynagradzana w postaci bonusów do pensji, stałych podwyżek, a czasem nawet awansu. Satysfakcja z dobrze wykonanej pracy jest również dobrą nagrodą, dlatego warto starać się pozostawać produktywnym.
CO WPŁYWA NA SPADEK PRODUKTYWNOŚCI?
Brak chęci do pracy to problem, z którym boryka się każdy. To normalne - wahania nastrojów są rzeczą naturalną i niekiedy jest tak, że wena pozwala na efektywną pracę, zaś innym razem nawet najprostsze zadania sprawiają trudność. To ważne, by zrozumieć, że nie zawsze można przebywać na „szczycie wydajności”.
Problem pojawia się, jeżeli znużenie i nieefektywność utrzymują się przez dłuższy czas. To znak, że produktywność zostaje przyblokowana. Powodów może być wiele, a w większości są one sprawą indywidualną. Najczęściej jednak są to czynniki stresowe, zmęczenie, osłabienie organizmu lub złe warunki pracy.
W JAKI SPOSÓB MOŻNA POPRAWIĆ PRODUKTYWNOŚĆ?
Pierwszym krokiem do zwiększenia wydajności pracy jest wyeliminowanie czynników, które w jakiś sposób blokują poprawne jej wykonywanie. Istnieją też pewne ogólne sposoby na zwiększenie produktywności.
- Poprawa warunków pracy
Niekiedy drobne rzeczy mogą wpływać na nastrój, a co za tym idzie, również i na produktywność. Bardzo ważne jest odpowiednio przystosowane miejsce pracy, czyli w wielu przypadkach biurko. Powinno ono zostać dokładnie uporządkowane. Nieład może wywoływać uczucie przytłoczenia obowiązkami i nieumiejętności poradzenia sobie z nimi. Pierwszym krokiem powinno być więc uprzątnięcie miejsca pracy. Przed rozpoczęciem dnia dobrze jest też przewietrzyć pomieszczenie.
Warto także zastanowić się nad tak prozaicznymi rzeczami, jak ustawienie mebli, czy komfort krzesła, na którym spędza się czas. Bolący kręgosłup na pewno nie pomoże skupić się na zadaniu. Ergonomia mebli biurowych to istotny aspekt, który może odbijać się na produktywności.
Kreatywne myślenie i wydajne wykonywanie zadań jest możliwe, jeżeli umysł w pełni może skupić się na pracy. Dlatego ważne jest zapewnienie komfortu psychicznego. Choć zupełne wyeliminowanie stresu jest niemal niemożliwe, można pracować nad zmniejszeniem jego wpływu na życie. Duże znaczenie ma tu wypoczynek i relaks po pracy.
- Zadbaj o ciało
Ciało, a przede wszystkim mózg to najważniejsze narzędzia pracy. Wymagają więc odpowiedniej troski. Nie można pozwolić sobie na prace bez dobrego wypoczynku. Niekiedy tryb życia sprawia, że niewiele czasu poświęca się na sen. To błąd - niewypoczęty mózg gorzej pracuje, a przez to spada jego wydajność.
Podobnie jest z jedzeniem. Niska jakość spożywanych produktów i spożywanie ich „w biegu” często prowadzą do słabego odżywiania organizmu. Należy dostarczać mu witamin i składników odżywczych, których najlepszymi źródłami są warzywa i owoce.
W pracy dobrą przekąską może okazać się banan, który dostarcza organizmowi potasu. Jest on bardzo korzystny dla pracy mózgu.
- Mądre zarządzanie obowiązkami
Odpowiednia organizacja zadań z pewnością pomoże w sprawnym ich wykonywaniu, a także ograniczy stres i niepokój, które niejednokrotnie towarzyszą nerwowym sytuacjom w pracy. Należy nauczyć się oceniania obowiązków pod kątem ich priorytetu i wykonywania najpierw tych najbardziej istotnych. Koniec z odwlekaniem najtrudniejszych zadań!
Jednak aby nie utonąć w pułapce czasu, należy wyznaczyć sobie termin wykonania danej czynności i trzymać się go. Perspektywa zbliżającego się deadline’u może zadziałać motywująco. Warto również pamiętać o częstym robieniu krótkich przerw, co działa stymulująco na pracę mózgu.
PRODUKTYWNOŚĆ I NIE TYLKO
Choć produktywność to wartość, która naturalnie ulega częstym wahaniom, istnieją sposoby na jej stymulację. Właściwa organizacja czasu oraz przestrzeni pozytywnie wpływa na wykonywanie codziennych zadań. Nie należy również zapominać o utrzymywaniu ciała i umysłu w dobrej kondycji.
Zalecenia te pomogą nie tylko w utrzymaniu produktywności na wysokim poziomie, ale pozytywnie odmienią czas spędzony w pracy. Systematyczne wypełnianie powierzonych zadań pomaga czerpać radość z codziennych obowiązków i dzięki temu nie prędko ulegnie się tzw. wypaleniu zawodowemu.