Zimową porą jesteśmy szczególnie narażeni na liczne zachorowania i infekcje. Przodują głównie przeziębienia, katary, grypy, stany zapalne dróg oddechowych, zatok i gardła. Inhalator stanowi zdrowszą i bardziej skuteczną metodę leczenia niż tradycyjne leki doustne. Dlatego też, obok termometru czy ciśnieniomierza, powinien być podstawowym urządzeniem w domowej apteczce.
Dla kogo przeznaczony jest inhalator?
Jeżeli chodzi o przedział wiekowy - to nie ma żadnych ograniczeń. Mogą z niego korzystać zarówno osoby w podeszłym wieku jak i dzieci. Wskazany w leczeniu: górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, astmy, zapalenia płuc i oskrzeli, chorób krtani, nieżytów gardła i nosa, mukowiscydozy oraz chorób alergicznych.
W zastosowaniu jest dużo bezpieczniejszy od preparatów doustnych, ponieważ dociera bezpośrednio do miejsc podlegających leczeniu. Nie wywołuje skutków ubocznych i nie uszkadza innych narządów wewnętrznych, takich jak wątroba czy żołądek. Dodatkowo, dzięki inhalatorowi, zapisany lek ma lepszą przyswajalność, a tym samym szybsze efekty terapeutyczne.
Nie powinny go używać osoby chorujące między innymi na: nowotwory, niewydolność krążeniową i oddechową oraz gruźlicę. Dlatego też wskazane jest, przed zakupem inhalatora, skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Znając naszą historię chorobową określi możliwość i przydatność jego zastosowania.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze inhalatora?
Przy wyborze inhalatora nie powinniśmy kierować się modą czy jego wyglądem. Poprzez inhalator podajemy leki, dlatego ważne jest, żeby właściwa dawka leku trafiła do odpowiedniego odcinka dróg oddechowych. Należy więc określić do jakich celów będzie nam służył. Czy będzie przeznaczony dla całej rodziny czy tylko dla dzieci. Czy będziemy z niego korzystali doraźnie – na przykład w okresach wzmożonych gryp i przeziębień, czy też przez cały rok - w związku z przewlekłą chorobą dróg oddechowych.
Podstawowym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, to średnia wielkość cząsteczek, jaką uzyskamy w wytwarzanym przez inhalator aerozolu tzw. MMAD. Optymalna średnia wielkość to 5 μm. Duże cząsteczki doskonale sprawdzają się przy leczeniu górnych dróg oddechowych (gardło, krtań, zatoki). Im mniejsze cząsteczki, tym bardziej skuteczna terapia dolnych dróg oddechowych (oskrzela, płuca, astma oskrzelowa). Doskonałym rozwiązaniem jest możliwość regulacji wielkości cząsteczek w zależności od potrzeb w danym momencie.
W dalszej kolejności to wydajność – czyli szybkość podawania leku w ciągu minuty, głośność oraz czas pracy inhalatora. Jeżeli będziemy z niego korzystać całą rodziną ważne jest, żeby można było go eksploatować całą dobę.
Rodzaje inhalatorów
Najbardziej popularne na rynku to inhalatory tłokowe i ultradźwiękowe.
Inhalator tłokowy. Można za jego pośrednictwem podawać wszystkie dostępne leki, w tym antybiotyki. Ogromnym jego atutem jest niska i dostępna dla wszystkich cena - dlatego jest bardzo powszechnie stosowany. Wadą jego jest natomiast dosyć duża głośność w eksploatacji.
Inhalator ultradźwiękowy. Komfortowy w użyciu, bardzo cichy i wydajny. Ale niestety - wyjątkowo drogi i przeznaczony do aplikowania tylko niektórych leków oraz soli fizjologicznej. Zastosowana w nich bowiem technologia zmienia strukturę chemiczną medykamentów. Doskonale sprawdza się, na przykład, w leczeniu mukowiscydozy.
Inhalator dla dzieci. Przy wyborze inhalatora należy kierować się przede wszystkim: schorzeniem jakie ma podlegać terapii, wydajnością - żeby skrócić do minimum jego czas użycia, bezpieczną obudową - niezagrażającą życiu dziecka oraz dodatkowym asortymentem. Bardzo użyteczna jest na przykład nasadka, w formie widełek, do terapii nosowej. Warto również zwrócić uwagę na długość przewodu powietrznego. Im dłuższy, tym większa swoboda ruchowa dziecka podczas inhalacji. Najbardziej skutecznym sposobem inhalacji jest wykonywanie jej przez ustnik. Dlatego warto zmobilizować malucha do prawidłowego oddychania przez usta. Oczywiście nie dotyczy to niemowlaków, dla których jedynym, skutecznym rozwiązaniem jest maseczka.
Inhalatory to bezkonkurencyjna metoda efektywnego leczenia chorób dróg oddechowych. Dlatego gorąco zachęcam wszystkich do ich używania przy okazji wszelkich infekcji. Nawet zabieg z samej soli fizjologicznej przyniesie niewiarygodną ulgę i wytchnienie chorym zatokom, gardłu czy krtani.